Змінено порядок оформлення і видачі довідки ВПО, а також верифікації переселенців. Розповідаємо про це детально.
Інформацію надала організація «Право на захист»
Постановою № 376 від 4 квітня 2025 року Уряд вніс зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Тож тепер така особа може повідомляти про зміну обставин через портал «Дія», а також оформити довідку в разі, якщо вона виїхала на лікування в іншу громаду більш як на 15 днів.
Нижче про зміни, які набули чинності з 08.04.2025 року, та окремі положення, які набудуть чинності з 01.07.2025 року.
Змінено порядок оформлення і видачі довідки ВПО
Удосконалено порядок отримання довідки ВПО, внесення змін про місце проживання та інше.
ВПО можуть повідомляти про зміну обставин через портал «Дія», зокрема про:
- відмову від довідки;
- зміну місця проживання або перебування;
- виїзд на ПМП за кордон;
- добровільне повернення до покинутого місця проживання;
- інші причини зі зазначенням підстав.
З’явилася можливість для оформлення довідки ВПО, якщо людина виїхала в іншу громаду на лікування більш як на 15 днів. А вже після завершення лікування така особа протягом 60 календарних днів має стати на облік за новим фактичним місцем проживання / перебування.
Постановою встановлено єдиний підхід до видачі довідок для військовослужбовців. Раніше щодо військовослужбовців не було чітко визначеної норми, яка б стосувалася військовослужбовців, яких було мобілізовано або які проходять службу за контрактом і які до цього не зверталися по довідку ВПО.
Тож відтепер згідно з ухваленою постановою № 376 змін: «на отримання довідки мають право військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які проходили / проходять військову службу та мали зареєстроване / задеклароване місце проживання на території, на якій ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, або які фактично проживали на зазначених територіях, або в яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) житлове приміщення».
Постановою чітко заборонено вказувати адреси фактичного проживання УСЗН, ПФУ, місцеві адміністрації та державні установи, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають/не перебувають.
До запроваджених змін особа повинна була самостійно звернутися до УСЗН і повідомити про обставини виїзду за кордон, чи повернення до покинутого місця проживання, або надсилати письмову заяву до УСЗН з використанням засобів поштового / електронного засобу зв’язку.
Зараз такі повідомлення спрощені й доступні в застосунку «Дія». Вам потрібно оновити й відкрити застосунок, обрати розділ «Послуги для ВПО», а потім «Скасувати статус ВПО».
Проведення верифікації ВПО
З 01.07.2025 року набудуть чинності окремі положення Постанови щодо проведення Верифікації.
З 1 липня слід очікувати перевірки внутрішньо переміщених осіб, які виїхали за кордон і не повідомили про це УСЗН.
Мінфін проводитиме щомісяця (починаючи з 1 липня 2025 р.) верифікацію інформації щодо внутрішньо переміщених осіб , а саме — їхнє перебування за кордоном не менше ніж 90 календарних днів підряд.
У разі виявлення за результатами верифікації факту перебування внутрішньо переміщеної особи за кордоном понад 90 календарних днів підряд уповноважений орган, який видав довідку, додатково перевірить рекомендацій в порядку, визначеному Мінсоцполітики.
У разі, коли строки знаходження за кордоном буде перевищено не з поважних причин, (як-от хвороба, відрядження, реабілітація, смерть близьких родичів тощо), то уповноважений орган, який видав, довідку ВПО, відкличе її.
Тобто такі перевірки наразі проводять у разі призначення й виплати грошової допомоги ВПО (ПКМУ 332) а з липня відповідні перевірки буде здійсненно й щодо тих осіб, які мають довідку ВПО, але не отримують виплати.
Право на повторне отримання довідки ВПО після її відкликання, якщо ви повернулись з-за кордону
У випадку, якщо вашу довідку було відкликано уповноваженим органом, ви маєте право на повторне отримання довідки ВПО. Тобто її не буде скасовано назавжди. Після повернення з-за кордону ви зможете звернутися до УСЗН, ЦНАПу чи на порталі «Дія» та подати заяву на отримання довідки ВПО відповідно до Порядку отримання довідки ВПО (ПКМУ 509).
Можливо, вам також буде цікаво: Як підтвердити страховий стаж для отримання допомоги з безробіття за кордоном