Сьогодні 1 липня 2025 року. День архітектури України і день слідчого. Міжнародний день анекдоту та жартів. День раннього птаха. Всесвітній день боротьби проти бідності. Православні вшановують пам’ять святих чудотворців і безсеребреників Косми і Дам’яна. Залишилося 183 дні до Нового року. Це вівторок, і на цей день припадає 1224-й день повномасштабної війни в Україні.
1 липня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
1 липня – яке сьогодні церковне свято
День пам’яті святих чудотворців і безсеребреників Косми і Дам’яна
1 липня в церковному календарі – день пам’яті святих чудотворців і безсеребреників Косми і Дам’яна. Це арабські лікарі-близнюки, які жили у III столітті. Вони стали відомі як милосердні та безкорисливі лікарі, що не брали грошей за свою роботу. Через це їх прозвали “безсрібниками”. Святі Косма і Даміан допомагали людям та навертали багатьох до християнства.
Їхні мощі стали джерелом надії та зцілення для багатьох. Люди вірили, що оскільки вони лікували тіла і душі, то на небі можуть дістати для них багато ласк. Їхні гроби стали місцем численних прощ.
1 липня в Україні
День архітектури України
Українська архітектура — самобутня, наповнена національними особливостями, вона робить нашу країну справжньою скарбницею архітектурних шедеврів. Вітчизняній архітектурі присвячено спеціальне свято — День архітектури України, який щорічно відзначають 1 липня.
День слідчого
1 липня Україна офіційно святкує День слідства – професійну дату працівників внутрішніх справ. Саме ці люди з аналітичним складом розуму, дедуктивними здібностями та вміннями ведуть розслідування та розплутують як прості, так і складні справи різного характеру.
День державного реєстратора в Україні
Щорічно 1 липня відзначається День державного реєстратора в Україні – професійне свято реєстраторів.
1 липня у світі
День раннього птаха
Щороку 1 липня відзначається День раннього птаха — неофіційне, але популярне свято, яке прославляє переваги раннього підйому та активного початку дня. Натхненне англійським прислів’ям “The early bird catches the worm” (Ранній птах ловить черв’яка), це свято закликає нас скористатися перевагами ранкових годин для досягнення успіху та продуктивності.
День ідентифікації домашніх тварин
День ідентифікації домашніх тварин, який відзначається щорічно 1 липня, є важливим днем, присвяченим підвищенню обізнаності про важливість належної ідентифікації домашніх тварин. Цей нагдує власникам домашніх тварин про необхідність мати для своїх улюбленців читабельні, сучасні ідентифікаційні жетони та мікрочипи.
Міжнародний день анекдоту та жартів
Дуже веселе свято відзначають 1 липня – Міжнародний день анекдоту та жартів. Така цікава дата характеризується величезною кількістю смішних заходів. Жарти піднімають настрій та дарують багато позитивних емоцій.
Всесвітній день боротьби проти бідності
Щороку 1 липня у деяких країнах відзначають Всесвітній день боротьби проти бідності. Метою святкових заходів є привертання уваги світового суспільства до держав, що потерпають від злиднів.
Міжнародний день курячих крилець
Досить незвичне свято, що носить традиційний національний характер, відмічають 1 липня у Сполучених Штатах Америки. Це Міжнародний день курячих крилець. Цікаво, що саме американці щороку з’їдають близько 28 мільярдів крилець. Якби огорнути нашу планету кільцем із курячих крилець у тій кількості, що їх щороку з’їдають американці, вистачило б аж на два кола. За популярністю ця страва поступається лише улюбленим у країні гамбургерам.
День винаходу сонцезахисних окулярів
1 липня – гарна нагода вдягти красиві та модні сонцезахисні окуляри. Адже саме у цей день винахід відзначає своє народження. За думкою науковців та вчених, перші окуляри для захисту від сонячних променів були зроблені ще у XVII столітті.
День німецької мови в ООН
День німецької мови в Організації Об’єднаних Націй відзначається 1 липня, в день, коли 1 липня 1975 року офіційно розпочала свою роботу Секція німецького перекладу.
Міжнародний день регі
Яскраве музичне свято щороку відзначають 1 липня на Ямайці у Кінгстоні – Міжнародний день регі. Ця дата присвячена тому, щоб познайомити весь світ з незрівнянним стилем музики. Тисячі шанувальників та прихильників регі відмічають її.
День Канади
Національне свято державного рівня 1 липня святкують у Канаді. У Canada Day / Fête du Canada громадяни країни мають офіційний вихідний та насолоджуються урочистими заходами. Якщо свято припадає на неділю, 2 липня оголошують вихідний, але святкування все одно проходить першого числа.
День Незалежності Республіки Бурунді
1 липня Республіка Бурунді святкує свій День незалежності. Ця африканська країна розташована біля Великих озер. Бурунді, за доповіддю ООН, визнали найбільш нещасною країною, адже її мешканці протягом століть потерпали від рабства, корупції, голоду, злиднів. Навіть зараз багато громадян майже не мають доступу до якісних послуг у сфері охорони здоров’я та освіти. Але День незалежності у країні святкують врочисто.
День Незалежності Республіки Руанда
1 липня День незалежності святкує африканська країна Руанда. Зараз в цій державі стрімко розвиваються цифрові технології, зростає бізнес, підвищується рівень ВВП завдяки ефективним економічним реформам. Але так було не завжди. Мешканці Руанди зазнали чимало часів страждань та лихоліть, а їхні предки століттями потрапляли у рабство.
День Незалежності Сомалі
Країна спекотної Африки Сомалі 1 липня святкує свій День незалежності. Багато років сомалійці йшли важким кривавим шляхом, аби отримати офіційну самостійність. Сьогодні мешканці цієї країни потерпають від голоду та посухи, а 73% населення живе на суму менше 2 доларів на день.
Іменини 1 липня
- Олексій, Аркадій, Василь, Дем’ян, Іван, Костянтин, Кузьма, Лев, Павло, Петро, Ангеліна.
Талісманом людини, народженої 1 липня є чароїт. Унікальний та досить рідкісний камінь. Езотерики вірять, що чароїт дарує справжні почуття, вчить нас коханню.
Традиції, заборони, прикмети 1 липня
Оскільки Косма і Даміна за життя були лікарями і мали чудотворний дар, у святих просять зцілення від будь-яких хвороб.
У народі цей день називають Кузьма і Дем’ян або літні Кузьминки. У цей час зазвичай у самому розпалі сінокіс. У городників – свої клопоти: потрібно встигнути все прополоти, зібрати перші коренеплоди. Також на Кузьминки збирають малину і аґрус, з яких варять варення, консервують компоти, а листя малини ще й сушать – на чай взимку. Вважається, що варення, приготоване цього дня, виходить особливо смачним і корисним.
Також літні Кузьминки вважаються жіночим святом – за старих часів жінки влаштовували посиденьки і кликали в гості родичок і сусідок. Існує повір’я: якщо на Кузьминки зробити хоча б одну добру справу, то незабаром у життя прийде щастя.
Наші пращури в цей день спостерігали за травою: якщо вранці вона суха – вночі буде дощ. У цей час відцвітає малина, починають квітнути лілії.
За народною традицією жінки 1 липня збиралися на жіночі посиденьки – влаштовували такий собі жіночий день. Також кажуть, що якщо зробити на Кузьминки хоч одну добру справу, то незабаром знайдеш щастя.
Наші пращури в цей день спостерігали за травою: якщо вранці вона суха – вночі буде дощ. У цей час відцвітає малина, починають квітнути лілії.
Ще прикмети 1 липня:
- вже з’явилося жовте листя — осінь прийде рано;
- павук спустився на павутину до теплих днів;
- червоний місяць — чекайте на сильний вітер;
- вночі зірки яскраві — будуть грози і дощі.
Що не можна робити 1 липня:
- Не варто скаржитися на життя, плакати.
- Не можна робити великі покупки.
- Не заздріть іншим, тому що нічого не доб’єтеся.
1 липня в історії
Визначні події
- 1535 — англійський мислитель і державний діяч Томас Мор, котрий вже близько року перебував у тюрмі за відмову визнати законним розлучення Генріха VIII і принести присягу главі англіканської церкви, постав перед судом і був засуджений до четвертування, котре король замінив на відрубування голови.
- 1569 — Велике князівство Литовське й Польське королівство підписали Люблінську унію про створення федеративної польсько-литовської держави — Речі Посполитої.
- 1858 — Чарльз Дарвін у Лондоні вперше представив свою теорію еволюції.
- 1867 — внаслідок об’єднання кількох британських колоній проголошено створення домініону Канада.
- 1936 — у Нью-Йорку вперше вийшов друком роман Марґарет Мітчелл «Віднесені вітром».
- 1946 — проведено перше повоєнне випробування атомної бомби на атолі Бікіні.
- 1961 — у Торонто (Канада) відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку.
- 1989 — у Києві утворено Народний рух України.
- 2013 — Хорватія приєдналася до Європейського Союзу.
- 2014 — Верховна Рада України заснувала орден Героїв Небесної Сотні.
Народилися 1 липня

Діана, принцеса Уельська
- 1742 — Георг Крістоф Ліхтенберг, німецький вчений-фізик, на честь якого названі відкриті ним фігури Ліхтенберга.
- 1804 — Жорж Санд (Аврора Дюпен), французька письменниця («Консуело», «Індіана», «Орас»).
- 1916 — Йосип Шкловський, український радянський астроном, астрофізик.
- 1917 — Олег Штуль-Жданович, український політичний і військовий діяч.
- 1961 — Діана, принцеса Уельська.
- 1962 — Владислав Єрко, український художник-ілюстратор, відомий співпрацею з видавництвом «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га».
- 1967 — Памела Андерсон, американська акторка, фотомодель, продюсер, автор книг, секс-символ.
- 1971 — Іван Небесний, тернопільський композитор.
- 1977 — Лів Тайлер, американська кіноакторка.
Померли 1 липня
- 1896 — Гаррієт Бічер-Стоу, американська письменниця, авторка роману «Хатина дядька Тома».
- 1968 — Олександр Івченко, український авіаконструктор; керівник розробки поршневих та газотурбінних двигунів для багатьох типів літаків.
- 1980 — Сноу Чарльз Персі, англійський письменник-реаліст, фізик, хімік. Відомий за романом «Смерть під вітрилом».
- 2004 — Марлон Брандо, американський актор театру і кіно.
Можливо, вам також буде цікаво: Тварини, які стали символами різних країн і міст: вражаючі факти