Сьогодні 13 квітня 2025 року. День працівника оборонно-промислового комплексу України. День добрих справ. День подяки рослинам. Вербна неділя і пальмова неділя у християн. Православні вшановують пам’ять священномученика Артемона. До Нового року залишилося 262 дні. Це неділя, і на цей день припадає 1145-й день повномасштабної війни в Україні.
13 квітня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
13 квітня – яке сьогодні церковне свято
Вербна неділя або Вхід Господній в Єрусалим
Завершуючи шостий тиждень Великоднього посту, віруючі християни святкують одну зі значущих подій — Вхід Господу до Ієрусалиму.
Цього дня згадують, як Спаситель прийшов у місто Єрусалим, і місцеві жителі зустріли його як царя. Вони думали, що Христос звільнить їх від римського рабства, але навіть не сподівалися, що Ісус дарує їм інше спасіння – не земне, а небесне.
Традиційним символом цього свята стали вербові гілочки, тому в народі звикли його називати Вербною неділею.
День пам’яті священномученика Артемона
Артемон жив у III столітті в області Лаодикія (Мала Азія). Його батьки були християнами, а сам Артемон з малих років служив у храмі.
Коли Артемон був уже в похилому віці й служив священиком, імператор Діоклетіан почав гоніння на християн. Але Артемон і святитель Сисиній, не злякавшись, палко переконували свою паству залишатися твердими у вірі. Сталося так, що воєначальник переслідувачів, Патрикій, дорогою до храму Артемона впав без сил. Патрикій закликав Сисинія і, заявивши, що увірував у Христа, попросив про допомогу. Сисиній помолився, і хвороба пішла. Але Патрикій злукавив і схопив Артемона. Старця примусили принести жертву в капище, де було повно отруйних змій, але після молитви святого вони загинули. Жерці, які побачили це, увірували в Христа.
Старець Артемон здійснив ще чимало чудес, але 303 року був страчений.
13 квітня в Україні
День працівника оборонно-промислового комплексу України
З 2023 року щорічно 13 квітня відзначають День працівника оборонно-промислового комплексу України. Це професійне свято працівників, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки та захисту державного суверенітету.
13 квітня у світі
День добрих справ
День добрих справ – це міжнародне свято, яке об’єднує волонтерів із понад 100 країн. Мета цього дня – робити добрі вчинки на благо планети та інших людей.
Міжнародний день подяки рослинам
Щорічно 13 квітня світ відзначає Міжнародний день подяки рослинам. Свято з’явилось на початку 21 століття.
Всесвітній день рок-н-ролу
Всесвітній день рок-н-ролу — свято неофіційне, проте цей факт не заважає музикантам та меломанам різного віку щороку відзначати його 13 квітня. Цей день об’єднує всіх однодумців, які вважають рок-н-рол вічно живою музикою, а також важливим культурним явищем.
Всесвітній день пам’яті жертв Катинського розстрілу
Всесвітній день пам’яті жертв Катинського розстрілу відзначають 13 квітня щороку, щоб вшанувати пам’ять тисяч польських військових офіцерів, поліцейських та багатьох мирних жителів.
Міжнародний день поінформованості про функціональні неврологічні розлади
Щороку 13 квітня відзначається Міжнародний день поінформованості про фунціональні неврологічні розлади.
Всесвітній день боротьби з сексуальним насильством над дітьми
Всесвітній день боротьби з сексуальним насильством над дітьми відзначається щорічно у другу неділю квітня.
День гри Скраббл
День гри Скраббл відзначається кожного року 13 квітня.
Іменини 13 квітня
- Марфа, Марта, Георгій, Єгор, Дмитро та Феодосій
Талісманом людини, народженої 13 квітня, є камінь шпинель. Він принесе своєму господареві любов і щасливе життя. Але до цього самоцвіту слід дуже дбайливо ставитися, інакше він перестане допомагати господареві. Це камінь царствений – він прикрашав знамениту «шапку Мономаха».
Традиції, заборони, прикмети 13 квітня
У народі 13 квітня – свято Вербна неділя і Фомаїда Медуниця, на честь святої мучениці Фомаїди, пам’ять якої також відзначають сьогодні. Назва також пов’язана з квіткою медункою, яка розцвітає в цей період. Медунка або медуниця є одним із символів весни, і її медовий запах асоціюється з приходом тепла, коли пробуджується природа.
У православне свято сьогодні звертаються до священномученика Артемона – просять захистити від зла, відомого і невідомого, зміцнити віру, дати сил і стійкості перед випробуваннями, а також вилікувати від хвороб близьких і дітей.
У Вербну неділю за можливості потрібно піти до храму, освятити гілочки верби, які символізують перемогу життя над смертю. Якщо піти до храму можливості немає, то можна помолитися і вдома. Освячені гілочки верби зберігають удома протягом року, ними прикрашають іконостас або ставлять перед іконами.
Триває Великий піст: тим, хто поститься, цього дня є невелике послаблення – можна їсти гарячі страви з маслом, а також рибу.
Наші пращури в цей день продовжували спостерігати за перелітними птахами і робити висновки про майбутню погоду. Якщо перелітні птахи хохляться, то хорошої погоди не чекай; після прильоту довго не щебечуть – на холод; раптово замовкли – до грози.
Ще прикмети 13 квітня:
- якщо цього дня тепло — літо буде раннє і тепле;
- дощ на Артемона — гарний урожай на хліб;
- ранкова роса — до ясного літа;
- грім 13 квітня — на тепле літо і добрий урожай;
- журавлі летять високо — літо буде сухе і спекотне;
- якщо на небі багато зірок — буде багато ягід та грибів.
Що не можна робити 13 квітня:
- Не ходили в ліс, особливо на самоті.
- Не починали нових справ — вірили, що це може “вжалити” (принести неприємності).
- Не можна було вбивати змій, навіть якщо побачив — це обіцяло хворобу чи нещастя.
13 квітня в історії
Визначні події

13 квітня 2014 року було оголошено Антитерористичну операцію на сході України.
- 13 квітня було оголошено про початок АТО в Україні на Донбасі
- 1870 — у Нью-Йорку відкрився знаменитий Музей мистецтв «Метрополітен».
- 1923 — відбулося урочисте відкриття в Лондоні стадіону Уемблі.
- 1928 — у Києві відбулася прем’єра фільму Олександра Довженка «Звенигора».
- 1940 — розпочався один з етапів депортації із західних областей України, виселені майже 320 тис. осіб.
- 1990 — Радянський Союз офіційно визнав свою відповідальність за убивство в Катинському лісі (1940) кількох тисяч польських офіцерів (злочин, в якому раніше СРСР звинувачував нацистів).
- 2012 — Верховна Рада прийняла Кримінальний процесуальний кодекс України.
- 2014 — в.о. Президента України Олександр Турчинов оголосив Антитерористичну операцію на сході України.
Народилися 13 квітня
- 1506 — П’єр Фабер, французький теолог, засновник Ордена єзуїтів.
- 1519 — Катерина Медичі, королева Франції, одна із найвпливовіших осіб Франції в період воєн між католиками й гугенотами.
- 1883 — Буч Кессіді, легендарний американський розбійник.
- 1887 — Іван Кавалерідзе, український скульптор, кінорежисер, драматург, сценарист, художник кіно.
- 1896 — Лев Ґец, український графік і живописець, громадський діяч, воїн Легіону УСС (1914—1918), стрілець УГА (1918), директор музею «Лемківщина» (1931—1944).
- 1936 — Оксана Іваненко, українська дитяча письменниця, перекладачка.
- 1946 — Леонід Яновський, український, радянський актор.
- 1995 — Богдан Сироїд, український піаніст, композитор і професор Саламанського університету.
Померли 13 квітня
- 1093 — Всеволод Ярославич, руський князь із династії Рюриковичів. Великий князь київський (1076—1077, 1078—1093). Князь переяславський (1054—1076) і чернігівський (1077—1078).
- 1902 — Олександр Лазаревський, український історик, генеалог, джерелознавець та видавець. Близький знайомий та один із перших біографів поета Тараса Шевченка.
- 1933 — Ерастов Степан, український письменник, меценат і громадсько-політичний діяч на Кубані, один із засновників Української Центральної ради
- 1945 — Порфирій Молчанов, український композитор і педагог.
- 2002 — Юрій Шевельов, українсько-американський славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик, активний учасник наукового та культурного життя української еміграції.
Можливо, вам також буде цікаво: Скоро Провідна неділя: що посадити на могилі, аби рослини довго жили і не потребували догляду