Сьогодні 13 липня 2025 року. День рибалки в Україні. Всесвітній день року. Православні відзначають Собор архангела Гавриїла – небесного посланника і вісника великих подій. Залишився 171 день до Нового року. Це неділя, і на цей день припадає 1236-й день повномасштабної війни в Україні.
13 липня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини
13 липня – яке сьогодні церковне свято
3 липня православні святкують Собор архангела Гавриїла
Архангел Гавриїл – один із семи найближчих до Бога архангелів. У християнстві його називають вісником чудес і хранителем божественних таємниць. У Святому Письмі про архангела згадується кілька разів: Гавриїл відкрив Мойсею таємницю створення світу і допоміг створити Книгу Буття, сповістив Анні, що в неї народиться донька – Пресвята Богородиця, сповістив Діві Марії Добру звістку про народження Спасителя. Також Гавриїл попередив Йосипа про небезпеку від Ірода, і святе сімейство змогло сховатися і врятувати немовля.
Вважається, що архангел Гавриїл оберігав Богородицю все її земне життя. На іконах архангела зображують із райською гілкою або білою лілією в руці, інколи – з дзеркалом або світильником із палаючою свічкою.
Собор архангела Гавриїла 13 липня встановлено в пам’ять про освячення храму на його честь, який у XVII столітті побудували в Константинополі.
13 липня в Україні
День рибалки
Щорічно другої липневої неділі Україна відзначає професійне свято – День рибалки.
13 липня у світі
Міжнародний день головоломки
Міжнародний день головоломки, також відомий як День Рубіка, відзначається в день народження доктора Ерно Рубіка, винахідника культового кубика Рубіка.
Міжнародний день гірських порід
Міжнародний день гірських порід, який відзначається щороку 13 липня – данина поваги геологічним породам. Цей день покликаний сприяти глобальному розумінню фундаментальної ролі гірських порід, які охоплюють три категорії: магматичні, осадові та метаморфічні. Міжнародний день гірських порід та геологія, що вивчає гірські породи, пропонують дізнатися про ці захоплюючі природні структури, які роблять значний внесок у життя нашої планети і людини.
Всесвітній день року
Всесвітній день року – це свято, яке відзначається 13 липня щороку, переважно в Бразилії. Цей день був призначений для вшанування рок-музики і пам’яті про культовий благодійний концерт Live Aid 1985 року, який зібрав значні кошти для допомоги голодуючим в Ефіопії.
День музики в перукарнях
13 липня кожного року світ відзначає неофіційне, проте цікаве й позитивне свято – День музики в перукарнях.
Іменини 13 липня
- Антон, Гавриїл, Степан, Юліан.
Талісманом людини, народженої 13 липня, є нефрит. Справжній камінь-амулет, який був відомий з давніх часів. Здавна вірили, що нефрит здатний вилікувати людину від ниркової недостатності.
Традиції, заборони, прикмети 13 липня
У народному календарі 13 липня – свято Гаврила Літній, Гаврилів день. У цей час зазвичай проходить збір врожаю.
До архангела Гавриїла звертаються з молитвами про добробут у домі та позбавлення від різних хвороб, жінки моляться святому про народження дитини. Архангела вважають захисником вірян – він направляє на праведний шлях, а зрадників і брехунів карає.
За старих часів у цей день було заведено пекти пироги і пригощати ними нужденних – вважається, що так можна привернути в дім добро і достаток. Традиційно цей день присвячували роботі – щоб рік був благополучним, у день архангела Гавриїла потрібно працювати.
Наші пращури в цей день прислуховувались до зозулі: якщо вона продовжує кувати – літо буде хороше і довге.
Ще прикмети 13 липня:
- пішов сильний дощ — до неврожайного року;
- граки збираються у зграю — осінь буде ранньою;
- багато жита на полі — буде великий урожай ягід;
- над лугом багато бджіл — чекайте на суху і теплу погоду;
- темні хмари — різко зміниться погода.
Що не можна робити 13 липня:
- Під час грози не можна перебувати на вулиці.
- Заборонено ловити рибу.
- Не варто засмагати.
13 липня в історії
Визначні події
- 1772 — Британський мореплавець Джеймс Кук почав перше в історії навколосвітнє плавання із заходу на схід.
- 1837 — Королева Вікторія переїхала в Букінгемський палац, який став основною резиденцією королів Великої Британії.
- 1908 — У Лондоні відкрилися IV Олімпійські ігри, де вперше взяли участь жінки
- 1920 — Створене товариство Червоного Хреста України.
- 1944 — Завершення наймасштабнішої повітряно-десантної операції американсько-британських військ під час Другої світової війни — операції «Оверлорд» (висадка в Нормандії).
- 1947 — У Парижі міністри закордонних справ європейських країн погодилися прийняти план відновлення Європи, запропонований держсекретарем США Джорджем Маршаллом. Від участі в конференції відмовилися країни радянського блоку і Фінляндія, але пропозиція їм приєднатися до плану пізніше залишалася в силі.
- 1973 — Виходить перший альбом гурту «Queen».
Народилися 13 липня

Олег Сенцов
- 1874 — Марко Черемшина, український письменник.
- 1925 — Раїса Сергієнко, українська співачка (лірико-драматичне сопрано)
- 1938 — Мирослав Скорик, український композитор і музикознавець, Герой України, лауреат Шевченківської премії.
- 1939 — Мовчан Павло Михайлович, український письменник, народний депутат України.
- 1940 — Іван Сокульський, український поет, правозахисник, громадський діяч, член Української гельсінської групи з 1979, один із засновників НРУ та УРП на Дніпропетровщині.
- 1942 — Гаррісон Форд, американський актор («Зоряні війни», «Індіана Джонс», «Літак президента», «Втікач»).
- 1976 — Олег Сенцов, український кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст.
Померли 13 липня
- 1937 — Михайло Бойчук, український художник, маляр-монументаліст, лідер групи «бойчукістів», жертва сталінського терору.
- 1937 — Іван Липківський, український художник, представник школи «бойчукістів». Син українського релігійного діяча Василя Липківського. Обидва розстріляні органами НКВС СРСР.
- 1937 — Іван Орел-Орленко, український художник, представник школи «бойчукістів». Директор Харківського дому архітектора, жертва сталінського терору.
- 1937 — Іван Падалка, український художник та педагог. Учень Опанаса Сластіона та Михайла Бойчука, жертва сталінського терору.
- 1937 — Василь Седляр, український маляр-монументаліст, графік, художній критик, педагог, належав до групи «бойчукістів», жертва сталінського терору.
- 1956 — Володимир Левицький, український математик, доктор філософії.
- 1965 — Антон Вальтер, український фізик, академік АН УРСР; 1932 року спільно з К. Д. Синельниковим, О. І. Лейпунським і Г. Д. Латишевим уперше в СРСР здійснив розщеплення атомного ядра штучно прискореними частинками.
Можливо, вам також буде цікаво: Пережив окупацію і помер під вибухи «Шахедів»: дружина назвала причини смерті композитора Ігоря Поклада, з яким сьогодні прощаються у Києві (фото)