Квартири у Дніпрі нв Дім РІА

207
207

14 березня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

14 березня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Сьогодні 14 березня 2025 року. День українського добровольця. Всесвітній день сну. День генія. Міжнародний день математики. Православні вшановують пам’ять святого преподобного Венедикта. До Нового року залишилося 292 дні. Це п’ятниця, і на цей день припадає 1115-й день повномасштабної війни в Україні.

14 березня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.

14 березня – яке сьогодні церковне свято

14 березня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

14 березня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Венедикта. Він був одним із найвідоміших християнських святих Західної Церкви. Його вважають засновником західного чернецтва, а також автором відомого Статуту святого Венедикта (Regula Benedicti), що став основою для чернечих спільнот у Європі. Народився Венедикт у Нурсії, Італія. Юнаком він відмовився від світського життя та освіти в Римі, щоб присвятити себе духовному служінню. У пошуках усамітнення він оселився в печері неподалік від Субіако. Його аскетичний спосіб життя та духовна глибина привернули увагу інших, і з часом навколо нього зібралась громада учнів. Венедикт заснував монастир Монте-Кассіно, який став символом бенедиктинського ордену. Його Статут встановлював баланс між молитвою, працею та відпочинком. Основні принципи цього документа включають послух, смирення та постійну молитву, а девіз бенедиктинців Ora et labora — “Молися і працюй”.

14 березня в Україні

День українського добровольця

Щорічно 14 березня Україна відзначає доволі молоде свято – День українського добровольця.

14 березня у світі

Всесвітній день сну

Всесвітній день сну відзначається щорічно в п’ятницю, що передує весняному рівноденню.

Свято вчених або День генія

14 березня кожного року світ відзначає День генія. Свято започаткували на честь вченого Альберта Ейнштейна.

Міжнародний день математики

Щорічно 14 березня відзначається нове наукове свято – Міжнародний день математики. Подію створив Міжнародний математичний союз у листопаді 2019 року на конференції ЮНЕСКО.

Міжнародний день числа «Пі»

14 березня кожного року світ відзначає Міжнародний день числа «Пі». Подію вигадав фізик Ларрі Шоу в 1987 році, зрозумівши, що за американською системою дата 14 березня записується як 3.14, таким чином збігаючись з початком математичної константи.

Міжнародний день запитань

Міжнародний день запитань відзначається щороку 14 березня.

Міжнародний День боротьби проти гребель (Міжнародний день річок)

Щорічно 14 березня світ відзначає важливе для екології свято – Міжнародний день боротьби проти гребель або Міжнародний день річок. Подію започаткувала американська громадська організація «Міжнародна мережа річок» у березні 1997 року.

Свято Холі

Кожного року на повний місяць індуси та деякі представники інших релігій відзначають свято зустрічі весни під назвою Холі.

Іменини 14 березня

  • Михайло, Ростислав.

Талісманом людини, народженої 14 березня, є берил. Цей камінь у давнину носили жінки, щоб їхні чоловіки зберігали вірність в шлюбі. Також берил вважають потужним провідником енергії, захисником від негативу.

14 березня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Традиції, заборони, прикмети 14 березня

У народі 14 березня – свято Венедиктів день. У цей час шанували домашню худобу, особливо коней і корів.

За народними прикметами цього дня потрібно подбати про домашніх тварин – вважається, що вони мають магічну силу і можуть виконати будь-яке бажання. Для цього потрібно підійти до тварини і попросити пошепки допомогти здійснити задумане.

На 14 березня готували традиційні страви, такі як пампушки, вареники з картоплею або пироги з капустою, що символізувало підготовку до нового сезону праці та обрядового очищення. Цей період символізує завершення зими та прихід весни, тому в народних традиціях починаються перші весняні обряди. Це було пов’язано з обрядом “прощання із зимою”, коли проводили святкування, щоб закликати прихід тепла. Вони могли супроводжуватися різноманітними іграми, піснями та танцями.

Наші предки помітили: Якщо граки прилетіли до 14 березня – літо буде мокре, а сніг зійде рано. Якщо 14 березня йде сніг з дощем і дме теплий вітер, отже літо буде мокре; а мороз і вітер з півночі – до літа холодного.

Ще прикмети 14 березня:

  • високо і швидко пливуть хмари — до гарної погоди;
  • туманна погода свідчить, що літо буде негожим;
  • почути грім — влітку буде тепла погода;
  • корова погано доїться — до погіршення погодних умов.

Що не можна робити 14 березня

  • Не варто розпочинати нові справи.
  • Забороняється лаятися, лихословити.
  • Цього дня не можна працювати фізично

14 березня в історії

Визначні події цього дня

  • 1492 — Кастильська королева Ізабелла наказала вислати 150 тис. євреїв з Іспанії, якщо вони не приймуть католицтво
  • 1839 — Виступаючи перед колегами, Джон Гершель вперше використав термін «фотографія».
  • 1914 — льотчик Петро Нестеров та механік Руденко здійснили перший авіапереліт з Києва до Одеси.
  • 1917 — у Києві розпочався З’їзд кооператорів Київщини (тривав 2 дні). Резолюцією з’їзду було проголошено курс на автономію України та організацію у селах сільських комітетів для забезпечення реалізації політики УЦР на місцях
  • 1923 — Рада Послів держав Антанти прийняла остаточне рішення про приєднання Східної Галичини і Західної Волині до Польщі, визнавши їх анексію
  • 1939 — Угорщина розпочала війну проти Карпатської України
  • 1990 — на III З’їзді народних депутатів СРСР скасована 6-та стаття Конституції СРСР (від 1977 року), яка проголошувала монопольну владу («керівну роль») КПРС в СРСР
  • 1990 — у Львівській області в Стрию, першому з українських міст, підняли національний символ — прапор України
  • 2014 – перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці з метою формування першого добровольчого батальйону для захисту України від російської збройної агресії.
  • 2014 – у Харкові стався Бій на Римарській — перший у російсько-українській війні бій із застосуванням вогнепальної зброї.

Народилися 14 березня

Амвросій Бучма

Амвросій Бучма

  • 1821 — Петро Селецький, український композитор, мемуарист.
  • 1854 — Пауль Ерліх, німецький доктор, бактеріолог та біохімік, один з засновників імунології та хіміотерапії, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини 1908 року.
  • 1872 — Олекса Новаківський, український живописець і педагог.
  • 1879 — Альберт Ейнштейн, фізик, лауреат Нобелівської премії 1921 року.
  • 1891 — Амвросій Бучма — видатний український актор і режисер. В 1936—1954 рр. — актор і режисер Київського театру ім. I.Франка.
  • 1897 — Василь Атаманюк — український письменник (поет, перекладач, літературознавець), політичний діяч. Псевдонім — Василь Яблуненко.
  • 1908 — Олексій Чуприна, кобзар з Чорної гори.
  • 1923 — Діана Арбус — американська фотограф, представниця нью-йоркської школи, одна з центральних фігур документальної фотографії.
  • 1937 — Володимир Савельєв, український режисер та актор.
  • 1970 — Віталій Литвиненко, український хокеїст і тренер.

Померли 14 березня

  • 1883 — Карл Маркс, німецький філософ і політичний економіст, протагоніст робітничого соціалістичного руху.
  • 1986 — Яків Баш, український радянський письменник.
  • 2023 — Юрій Коваленко, український учений, історик, археолог, учасник місії «Чорний тюльпан», краєзнавець, викладач, музикант, учасник російсько-української війни

Можливо, вам також буде цікаво: Благовіщення, Великий піст, батьківські суботи – календар православних свят на березень 2025 року

А також: 13 березня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу