Сьогодні, 15 травня 2025 року. День вишиванки. Міжнародний день сім’ї. Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті. Православні вшановують пам’ять Пахомія Великого. До Нового року залишилося 230 днів. Це четвер, і на цей день припадає 1177-й день повномасштабної війни в Україні.
15 травня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
15 травня – яке сьогодні церковне свято
15 травня в церковному календарі — день пам’яті Пахомія Великого. Він жив у IV столітті та зробив чимало добрих справ. Народився Пахомій в Єгипті та сповідував християнство. Зокрема, вважається, що він є батьком монастирського життя в Єгипті. Тут він створив свої чернечі правила, яких також дотримувався все своє життя.
15 травня у світі
День вишиванки
Кожного року в третій травневий четвер, у День вишиванки, багато українців одягають вишиті сорочки, щоб вшанувати культурні традиції свого народу.
Міжнародний день сім’ї
З метою розширення знань широких верств населення щодо проблем, з якими стикаються сім’ї в різних країнах, та впливу на них соціальних, економічних і демографічних факторів, Генасамблея ООН проголосила 15 травня Міжнародним днем сім’ї.
Міжнародний день захисту клімату
15 травня кожного року світ відзначає важливу екологічну подію – Міжнародний день захисту клімату. Дату встановила Організація Об’єднаних Націй.
Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті
15 травня кожного року відзначається Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті. Подія з’явилась після реабілітації дезертирів Бундестагом (парламент Німеччини), яка відбулась цього дня у 1997 році. Початком руху відмовників став 1981 рік.
День солом’яного бриля
15 травня кожного року відзначається День солом’яного бриля – традиційного українського сільського капе
Всесвітній день обізнаності про доступність
Всесвітній день обізнаності про доступність щороку відзначається третбого травневого четверга.
Міжнародний день обізнаності про мукополісахаридоз
Щорічно 15 травня відзначається Міжнародний день поширення інформації про мукополісахаридоз, присвячений підвищенню обізнаності мукополісахаридозу, рідкісного генетичного захворювання.
Міжнародний день обізнаності про метод «кенгуру» у виходженні недоношених дітей
Щороку 15 травня відзначається Міжнародний день обізнаності про метод «кенгуру» у виходженні недоношених дітей, присвячений популяризації та підвищенню обізнаності про переваги та важливість догляду за новонародженими та недоношеними дітьми за допомогою кенгуру.
День обізнаності про гіперемезис вагітних
Щорічно 15 травня відзначається День поширення інформації про важку форму ранкової нудоти, яка називається гіперемезис вагітних.
День розповсюдження інформації про судинні родимки
День розповсюдження інформації про судинні родимки – це щорічний захід, який відзначається 15 травня.
Міжнародний день поширення інформації про хворобу Гантінгтона
Міжнародний день поширення інформації про хворобу Гантінгтона відзначається щороку 15 травня з метою підвищення рівня обізнаності та розуміння громадськості про хворобу Гантінгтона. Це генетичне нейродегенеративне захворювання вражає багатьох людей по всьому світу, але, незважаючи на його вплив, воно залишається відносно невідомим широкому загалу.
Іменини 15 травня
- Дмитро, Пахом, Макар, Анастасія.
Талісманом людини, народженої 15 травня, є онікс. Здавна цей камінь був оповитий таємницею. Вірили, що онікс є покровителем лише сильних та вольових людей.
Традиції, заборони і прикмети 15 травня
У церкві цього дня згадують преподобного Пахомія Великого. У народі святого вважають покровителем тепла і врожаю, тому просять про гарну погоду, дружні сходи, гарне здоров’я та одужання. День прозвали Пахом Теплий.
Пахомій Великий напучував допомагати бідним. Вважається, що у свято слід допомогти тим, хто потребує, а також викинути з дому весь мотлох – інакше в гаманці замість грошей теж буде сміття.
На Пахома сіють пізній овес і пшеницю.
У цей день починають співати солов’ї, тому його називають “Солов’їним”. Якщо соловей співав заливисто, значить, “весна пішла на спад, а літо – на прибуток”. Якщо соловей заспівав на голі дерева, бути неврожаю плодів у садах.
Існувало повір’я, якщо цього дня почути спів сороки, то родина буде багатою.
Ще прикмети 15 травня
- тепла погода — літо буде погожим;
- дощить — чекайте на часті грози в червні;
- на осиці багато сережок — буде великий урожай вівса;
- багряний схід сонця — влітку чекайте на засуху;
- на ялівці з’явилися квіти — пора сіяти ячмінь.
Що не можна робити 15 травня
- Не варто незаміжнім дівчатам розповідати про свої мрії.
- Заборонено залишати брудний посуд.
- Не можна брати здачі, коли щось купуєте.
15 травня в історії
Визначні події
- 1648 — відбулася битва під Жовтими Водами між повсталими українськими козаками під керівництвом Богдана Хмельницького і авангардом військ Речі Посполитої (по 16 травня)
- 1848 — з цього дня, згідно з законом австрійського цісаря Фердинанда І від 17 квітня 1848, скасовувалися селянські повинності у Галичині (селянська реформа 1848)
- 1905 — засновано Лас-Вегас
- 1940 — в США в продажу з’явились нейлонові панчохи
- 1948 — початок арабо-ізраїльської війни
- 1976 — авіакатастрофа Ан-24 під Черніговом, внаслідок якої загинули 52 особи — всі пасажири та члени екіпажу
- 2022 — Український гурт Kalush Orchestra з треком «Стефанія» переміг у конкурсі Євробачення з великим відривом, здобувши рекордний 631 бал загалом від міжнародного журі та глядачів. Фронтмен Олег Псюк знайшов буквально кілька секунд після виступу Kalush Orchestra, щоб сказати: «Я прошу вас усіх. Допоможіть Маріуполю! Допоможіть Азовсталі просто зараз!» — закликав музикант підтримати захисників Маріуполя. Цей палкий заклик пролунав наживо в ефірі конкурсу, який дивляться мільйони глядачів.
Народилися 15 травня
- 1845 — Ілля Мечников, український та французький науковець, один з основоположників порівняльної патології, еволюційної ембріології, імунології і мікробіології. Лауреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини.
- 1857 — Андрій Чайковський, український письменник, громадський діяч, доктор права, адвокат, один з організаторів УСС.
- 1859 — П’єр Кюрі, французький фізик, відкрив радіоактивність, Нобелівський лавреат.
- 1873 — Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, військовик, Гетьман Української Держави.
- 1895 — Тодось Осьмачка, український письменник, поет, перекладач
- 1972 — Володимир Козюк, український художник, фотограф, колекціонер, краєзнавець, меценат.
Померли 15 травня
- 1157 — Юрій Долгорукий, руський князь із династії Рюриковичів, син Володимира Мономаха
- 1461 — Доменіко Венеціано, італійський художник раннього Відродження.
- 1733 — Кость Гордієнко, кошовий отаман Запорозької Січі.
- 1935 — Казимир Малевич, український художник-авангардист польського походження, один із засновників нових напрямків у мистецтві — супрематизму та кубофутуризму, теоретик мистецтва
- 1969 — Антін Манастирський, український художник-живописець і графік, батько Вітольда Манастирського.
Можливо, вам також буде цікаво: Помер відомий український письменник Валерій Шевчук – що про нього відомо