Сьогодні 16 квітня 2025 року. День обізнаності про стрес. День піжами на роботі. Православні вшановують пам’ять мучениць Агапії, Ірини та Хіонії. Сьогодні Велика середа страсного тижня. До Нового року залишилося 259 днів. Це середа, і на цей день припадає 1148-й день повномасштабної війни в Україні.
16 квітня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
16 квітня – яке сьогодні церковне свято
16 квітня в церковному календарі – день пам’яті мучениць Агапії, Ірини та Хіонії. Вони були трьома сестрами, які жили в III столітті в Італії, на околицях міста Аквілеї. В ранньому дитинстві залишилися сиротами і виховувалися у любові до Господа. Всім юнакам дівчата відмовляли, адже хотіли присвятити своє життя Богу. Дізнався про неприступність сестер імператор і наказав їм їхати з ним до Македонії, щоб там знайти наречених. Та дівчата стояли на своєму. Тоді сестер вирішили стратити. Двох старших спалили на вогні, а молодшу застрелив охоронець, коли вона намагалася втекти.День пам’яті апостолів від 70-ти Аристарха, Пуда і Трохима
16 квітня у світі
День обізнаності про стрес
Щорічно 16 квітня світ відзначає День обізнаності про стрес.
Всесвітній день голосу
Щоб підкреслити безцінне значення голосу та привернути увагу громадськості до проблем, пов’язаним з його здоров’ям, 16 квітня щороку відзначається Всесвітній день голосу.
День «Навчи свою доньку волонтерства»
16 квітня щороку відзначають День «Навчи свою доньку волонтерства», який покликаний передати молодшому поколінню найцінніше — вміння допомагати іншим без очікувань, із добрим серцем і відкритою душею.
Всесвітній день крапки з комою
Всесвітній день крапки з комою відзначається кожного року 16 квітня.
День «Врятуйте слона»
16 квітня кожного року світ відзначає важливе свято – День врятування слона. Подію започаткував Фонд реінтродукції слонів спільно з Патрісією Сімс у 2012 році.
День Чарлі Чапліна
Щорічно 16 квітня відзначається День Чарлі Чапліна, бо саме цього дня у 1889 році народився легендарний актор та режисер, класик німого кіно.
День піжами на роботі
16 квітня кожного року світ відзначає нестандартне та цікаве свято – День піжами на роботі. Подію започаткували у 2004 році.
Іменини 16 квітня
Леонід, Ірина, Галина, Ніка, Василіса, Федорина
Талісманом людини, народженої 16 квітня, є онікс. Один із різновидів кварцу. Здавна онікс наділяли особливими магічними властивостями. Зокрема, вірили, що це камінь справжнього лідера.
Традиції, заборони, прикмети 16 квітня
Триває Страсний тиждень. У Велику середу згадують, як Юда зрадив Христа за 30 срібняків. У храмах востаннє читають молитву з поклонами – після цього поклони під час літургії скасовуються до Трійці. Також це день сповіді.
У православне свято сьогодні можна помолитися перед образом чудотворної Чернігівської Богородиці. Перед іконою траплялися найрізноманітніші чудеса, але переважно зцілення від недуг – люди одужували від сліпоти, хвороб ніг, ревматизму, хронічних захворювань. До Богородиці можна звернутися своїми словами, а можна словами молитви – вважається, що Божа Матір нікому не відмовляє в допомозі.
У народі 16 квітня – свято Ірина Розсадниця. Сьогодні прийнято наводити лад у саду, білити дерева.
Цей день також наші предки присвячували посіву розсади перцю, капусти, огірків, помідорів, кабачків. Вірили, що всі посаджені в день Ірини культури добре приживуться і дадуть відмінний урожай. Чоловіки в цю дату ремонтували городній інвентар і орали ділянку.
Селяни в це народне свято дбали про домовика. Для нього залишали частування у вигляді каші, буханця хліба або печива. Люди вірили, що після такого домовик не буде буянити і шкодити господарям.
У свято 16 квітня люди ходили до найближчої річки або озера, набирали воду і вмивалися нею для міцного здоров’я, а також поливали джерельною водою рослини. Також цього дня ходили в лазню, обливалися водою і обтиралися мокрим рушником.
У цей час наші пращури продовжували слідкувати за льодом: якщо він на озерах потоне – рік буде важким. Садівники вже розпочинали саджати груші, сливи, смородину, обрізати дерева і кущі.
Ще прикмети 16 квітня:
- Якщо з берези зібрали багато соку, то літо буде дощовим.
- Якщо подув вітер із півдня, то цього року вродяться ярі культури.
- Квітки кульбаби і мати-й-мачухи вдень закрилися – до дощу.
- Грім сьогодні віщує багатий урожай зернових культур.
- На березі з’явилися листочки – вже можна садити картоплю.
- Якщо яблуні вже відцвіли, то буде раннє літо.
- Зоряна, безхмарна ніч віщує похолодання.
Що не можна робити 16 квітня:
- Забороняється пити алкоголь.
- Не можна брати чи давати гроші в борг.
- Не варто веселитися, співати і танцювати.
16 квітня в історії
Визначні події
- 1178 до н. е. — повне сонячне затемнення. В цей же день за підрахунками вчених Одіссей повернувся на Ітаку після 20-річного походу з Троянської війни.
- 1574 — перша документальна згадка про вертеп на українських землях, записана до Заславської замкової книги.
- 1632 — засновано Києво-Могилянську академію.
- 1705 — англійська королева Анна посвятила Ісаака Ньютона у лицарі — це перше в англійській історії звання лицаря, надане за наукові заслуги.
- 1936 — у Львові розпочалися масові політичні виступи робітників міста проти уряду Польщі.
- 1945 — СРСР розпочав остаточний наступ на Берлін.
- 1945 — німецьке судно «Гойя», що перевозило біженців, торпедоване радянським підводним човном Л-3. Загинули близько 7000 людей.
- 1947 — Бернард Барух вперше вжив термін «Холодна війна» для позначення відносин між СРСР і США.
- 1995 — почав діяти телефонний міжнародний код «380», який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР.
- 2000 — на референдумі більшість жителів України підтримали ідею скорочення загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300, позбавлення їх недоторканності і право президента на розпуск парламенту.
- 2000 — Георгій Гонгадзе та Олена Притула засновують «Українську правду», перше україномовне інтернет-видання.
- 2003 — підписано Афінський договір, за яким 10 нових країн стали членами ЄС: Мальта, Кіпр, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина і Угорщина (набрав чинності 1 травня 2004).
Народилися 16 квітня
- 1841 — Христина Алчевська, українська педагогиня, організатор народної освіти.
- 1882 — Юрій Глушко, український громадський і політичний діяч, один із організаторів українського національно-культурного й громадського життя на Зеленому Клині.
- 1889 — Чарлі Чаплін, американський кіноактор, режисер, сценарист.
- 1914 — Джон Годяк, американський кіноактор українського походження.
- 1926 — Борис Возницький, український мистецтвознавець, меценат, директор Львівської галереї мистецтв, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв, Герой України
- 1927 — Бенедикт XVI, Папа Римський.
- 1979 — Крістіян Альберс, голландський автогонщик, пілот Формули-1.
Померли 16 квітня
- 1113 — Святополк Ізяславич, Великий князь київський із династії Рюриковичів.
- 1822 — Дмитро Левицький, український живописець-портретист. Академік Петербурзької академії мистецтв.
Можливо, вам також буде цікаво: Тягнули двері з обох боків: як підліток і пенсіонер врятували людей з автобусу у Сумах 13 квітня