Сьогодні 20 квітня 2025 року. Християни відзначають одне з найбільших свят – Воскресіння Господнє, Великдень. Також сьогодні православні вшановують пам’ять святого Феодора. До Нового року залишилося 255 днів. Це неділя, і на цей день припадає 1152-й день повномасштабної війни в Україні.
20 квітня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
20 квітня – яке сьогодні церковне свято
Великдень
Християнське свято 20 квітня 2025 року – Воскресіння Христове, Великдень.
Свято вважається одним із найдавніших у християн. Цього дня згадують чудесне воскресіння Ісуса Христа, який, згідно з Біблією, прийняв мученицьку смерть, спокутувавши гріхи всього людства. Після смерті він зійшов у пекло, де звільнив душі праведників, а потім воскрес.
Свято символізує перемогу життя над смертю і святості над гріхом.
Великдень 2025 примітний тим, що цього року він настане в один день і для православних, і для католиків (зазвичай дати різняться).
День пам’яті святого Феодора
20 квітня в церковному календарі – день пам’яті святого Феодора. Він народився в Константинополі у благочестивій і багатій родині. В молодості вирішив залишити мирське життя і стати ченцем. Подвизався у пустелі, стійко виносив будь-які тягості, носив власяницю і мало спав. За це його Господь наділив даром творити дива.
20 квітня у світі
День вдячності волонтерам
20 квітня кожного року світ відзначає важливу подію – День вдячності волонтерам.
День китайської мови
Китайській мові присвячено окреме свято, яке відзначається щороку 20 квітня. ООН встановила День китайської мови в 2010 році з метою вшанування мовного й культурного різноманіття, а також рівності у використанні офіційних мов організації.
Міжнародний день Cli-Fi
Міжнародний день Cli-Fi відзначається 20 квітня щороку і присвячений художній літературі про зміну клімату, жанру, окремому від наукової фантастики.
Іменини 20 квітня
Теодор, Григорій, Анастасій, Агнесса, Чеслав, Олександр, Гаврило, Микола, Станіслав, Федір.
Талісманом людини, народженої 20 квітня, є лал. Хоча цей камінь маловідомий, але дуже популярний в ювелірному мистецтві. Від давніх-давен лал використовували для лікування нервових розладів, стресу, тривожності.
Традиції, заборони і прикмети 20 квітня
У православне свято сьогодні за традицією віряни йдуть до храму, щоб помолитися й освятити паски. Церковна служба починається з вечора суботи, у деяких регіонах освячення пасок також починають у суботу, в інших – рано вранці в неділю.
Великий піст закінчився, тому ті, хто постив, можуть розговітися. Великодні яйця заведено дарувати близьким. За народною традицією влаштовують “бій” крашанками – двоє людей б’ються яйцями доти, доки шкаралупа одного не розбивається. У цьому теж закладений особливий сенс: яєчна шкаралупа символізує камінь, яким був закритий вхід до печери з тілом Христа, а биття яєць – це руйнування перепони на шляху повернення Христа у світ живих.
Згідно з однією з народних прикмет, сьогодні потрібно обов’язково допомогти нужденному, якого зустрінеш, – що більше добрих справ зробиш на Великдень, то більше хорошого станеться в житті. Бажання, загадане під дзвін дзвонів на всеношній службі, обов’язково збудеться.
Святому Федору моляться за врожай. У цей день було прийнято застеляти стіл білою скатертиною, ставити хліб та сіль, а біля ікон запалювати свічку. Після цього вся родина сідала і молилася.
Наші предки помітили: якщо сьогодні дощ, то ярові будуть погані, а калина вродить гарно. З цього часу з’являються перші гриби – сморчки. Наші пращури спостерігали за небом: якщо на ньому було багато зірок – буде хороший врожай грибів і ягід.
Ще прикмети 20 квітня
- блискавка вночі означає, що день буде ясним;
- квіти маргариток схилилися до землі — чекайте на дощ;
- з’явилися квіти первоцвіту — буде теплим травень;
- на ялині багато шишок — буде великий урожай пшениці.
Що не можна робити 20 квітня:
- Не можна прати білизну, інакше будуть снитися кошмари.
- Рибалкам заборонено ловити рибу, бо починається нерест.
- Не бажано працювати з рослинами.
20 квітня в історії
Визначні події
- 1770 — Джеймс Кук відкрив Новий Південний Уельс (Південно-Східна Австралія).
- 1841 — опубліковано перше детективне оповідання Едгара По «Вбивства на вулиці Морг».
- 1865 — вперше оголошено про появу безпечних сірників.
- 1902 — подружжя Кюрі вперше одержали чистий радій.
- 1918 — Слов’янська група Окремої Запорозької дивізії Армії УНР звільнила від більшовиків місто Слов’янськ на Донеччині.
- 1938 — в УРСР прийнята постанова про обов’язкове вивчення російської мови у всіх школах.
- 1940 — у США продемонстрований перший електронний мікроскоп.
- 1999 — у вищій школі Літлтона (Колорадо) троє підлітків влаштували криваву бійню, убивши після цього себе. Загинули 25 людей і понад 20 були поранені.
- 2000 — у Броварах у житловий будинок влучила тактична ракета, загинули троє людей, п’ятеро були поранені
Народилися 20 квітня
- 1745 — Філіпп Пінель, французький лікар, засновник психіатрії.
- 1808 — Наполеон III, французький імператор (1852–1870).
- 1889 — Адольф Гітлер, німецький політичний і військовий діяч, очільник Націонал-соціалістичної партії (1921—1945 рр.), канцлер Німеччини (1933—1945)..
- 1893 — Жуан Міро, каталонський художник, скульптор та графік, один з найвідоміших сюрреалістів.
- 1903 — Ґео Шкурупій, український письменник, представник панфутуризму, жертва сталінського терору
- 1908 — Ірина Беклемішева, українська художниця.
- 1939 — Ганна Світлична, українська поетеса.
Померли 20 квітня
- 1622 — Петро Конашевич-Сагайдачний, український полководець, гетьман реєстрового козацтва, кошовий отаман Запорізької Січі, меценат. Організатор успішних походів запорозьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства.
- 1985 — Чарльз Френсіс Ріхтер, американський фізик і сейсмолог, розробив шкалу для оцінки сили землетрусів, яка дістала назву «шкала Ріхтера».
- 1992 — Джонні Шайнс, американський блюзовий музикант (нар. 1915).
- 2016 — Василь Забашта, український живописець і педагог.
Можливо, вам також буде цікаво: Скоро Провідна неділя: що посадити на могилі, аби рослини довго жили і не потребували догляду