Квартири у Дніпрі на Дім РІА

5 липня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

5 липня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Сьогодні 5 липня 2025 року. Міжнародний день Дніпра. День трудоголіка. День звільнення міст Краматорськ та Слов’янськ від проросійських терористів. Православні вшановують пам’ять святого преподобного Атанасія Атонського. Залишилося 179 днів до Нового року. Це субота, і на цей день припадає 1228-й день повномасштабної війни в Україні.

5 липня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

5 липня – яке сьогодні церковне свято

5 липня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

5 липня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Атанасія Атонського. Народився 920 року в місті Трапезунті над Чорним морем у Малій Азії. Після закінчення навчання він став професором у Царгороді. Коли Атанасій познайомився зі святим Михаїлом Малеєном, то вступив до монастиря до Кимінаса, що в Бітинії. Незабаром він потайки втік на гору Атон, де 961 року збудував перший монастир і став настоятелем 58 спільнот ченців. Атанасій вів строге життя, суворо відокремившись від світу, Атанасій Атонський, батько упорядкованого чернечого життя на Атоні, заснув 1003 року.

5 липня в Україні

День звільнення міст Краматорськ та Слов’янськ від проросійських терористів.

5 липня у світі

Міжнародний день Дніпра

З прадавніх часів життя нашого народу було нерозривно пов’язане з Дніпром — найбільшою річкою України. На жаль, сьогодні ця ріка потерпає від екологічних негараздів, тож для того, щоб привернути до них увагу, встановлено спеціальне свято — Міжнародний день Дніпра, яке відзначається щороку в першу суботу липня.

День відвідування місцевих парків

Щороку перша субота липня присвячується Дню відвідування місцевих парків.

Міжнародний день плювання кісточок від черешень

У першу суботу липня щороку святкується Міжнародний день плювання кісточок від черешень— день, коли в центрі уваги не черешні як ласощі, а їхні кісточки. Це дуже літнє та жартівливе свято, долучайтесь до цієї простої літньої розваги! Це шалений мікс конкуренції, радості та літнього натхнення!

День трудоголіка

Щорічно у США 5 липня відзначається день трудоголіка. Метою святкування цієї дати є привернення уваги до проблеми трудоголізму, яка захоплює все більшу кількість дорослих людей. Щоб відрізнити трудоголізм від захоплення своєю справою, психологи радять пройти певні тести.

Міжнародний день кооперативів

Міжнародний день кооперативів відмічають у першу суботу липня, починаючи з 1995 року.

День механічного олівця

День механічного олівця, що відзначається щороку 5 липня, присвячений визнанню важливої ролі цього часто важливого інструменту для письма в нашому повсякденному житті.

Всесвітній день бікіні

5 липня – час взяти сонцезахисний крем та мерщій поспішати на пляж, адже саме в цей день увесь світ відзначає День бікіні.

День Незалежності Алжиру

День Незалежності Алжиру відзначається щороку 5 липня — свято свободи та національної гідності. 5 липня — найамбітніший, найгордіший і найемоційніший день в історії Алжиру. Це день, коли нація здобула довгоочікувану незалежність від французького панування — символ перемоги, стійкості та надії.

День Незалежності Боліварської Республіки Венесуела

5 липня 1811 року у Венесуелі була прийнята декларація, яка оголосила незалежність країни від іспанської корони. Ця дата стала щорічно святкуватися як день Незалежності Боліварської Республіки Венесуела.

День Незалежності Республіки Кабо-Верде

5 липня відзначається День Незалежності Республіки Кабо-Верде. Ця маленька країна, розташована на мальовничих островах Зеленого Мису, більше 500 років знаходилася під жорстокою владою Португалії. І тільки у 1975 була офіційно визнана незалежною.

Іменини 5 липня

  • Афанасій, Василь, Сергій, Степан, Ганна, Варвара, Єлизавета.

Талісманом людини, народженої 5 липня, є корал. Органогенні мінерали, скелети колоній деяких морських організмів. В давнину вірили, що корал є символом щастя та безсмертя.

5 липня – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Традиції, заборони, прикмети 5 липня

До святого Афанасія, оскільки він був родоначальником гуртожитку ченців, звертаються з молитвами про мир. У святого просять допомоги вирішити суперечки і непорозуміння, а також зцілення від хвороб.

За народною традицією цього дня заведено готувати випічку у вигляді місяця і пригощати нею сусідів і знайомих – вважається, що так можна привернути в дім багатство і благополуччя.

Наші пращури в цей день сподівались на дощ, оскільки він вказував на хороший урожай хлібів. Хороший урожай обіцяв і місяць, який грав ввечері. А вранці спостерігали за туманом: якщо він стелиться по воді – буде хороша погода.

Ще прикмети 5 липня:

  • місяць на небі яскравий — осінь буде теплою і сухою;
  • вранці веселка — піде дощ, вдень — до сильного вітру;
  • місяць світить наче зеленуватим світлом — дощитиме;
  • крапельки вологи з’явилися на листі клена — чекайте на затяжні дощі через два дні.

Що не можна робити 5 липня:

  • Не можна байдикувати — прийдуть злидні.
  • Але! Заборонено займатися важкою фізичною працею.
  • Крім того, не варто після обіду багато працювати — всі нагальні справи зробіть в першій половині дня.

5 липня в історії

Визначні події

  • 1054 — в сузір’ї Тельця вибухнула зірка, створивши величезну супернову, видиму на Землі протягом 23 діб вдень і 633 діб вночі. Явище викликало величезну паніку в різних країнах.
  • 1439 — на Флорентійському соборі митрополит Київський Ісидор разом з грецьким архієпископом Василієм Бессаріоном підписали церковну унію про об’єднання Православної та Католицької Церков під владою Римського Папи.
  • 1687 — опубліковано першу фундаментальну працю І.Ньютона «Прінсипа».
  • 1841 — Томас Кук відкрив перше у світі туристичне агентство.
  • 1866 — Від холери помер Йосип Гладкий — останній кошовий Задунайської Січі.
  • 1919 — після 9-годинного бою війська УНР зайняли Жмеринку. Червоноармійці, відступаючи, підірвали тунель і зіпсували 36 паровозів.
  • 1941 — у Кракові німецькою поліцією заарештований і депортований до Берліна провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера.
  • 1946 — вперше показали людям купальник-бікіні.
  • 1954 — Елвіс Преслі записав свою першу пісню «That’s All Right, Mama».
  • 1965 — у м. Києві розпочато будівництво нового житлового масиву Оболонь.
  • 1985 — Сергій Бубка переміг на міжнародних змаганнях з легкої атлетики у стрибках з жердиною у Брюсселі з результатом 580 см.
  • 1991 — Верховна Рада УРСР ухвалила заяву про безпідставність територіальних претензій Румунії до України стосовно Північної Буковини та Подунав’я.
  • 2014 — українські війська звільнили місто Краматорськ та звільнили місто Слов’янськ від бойовиків «ДНР».

Народилися 5 липня

  • 1919 — Олена Отт-Скоропадська, молодша дочка останнього гетьмана України Павла Скоропадського; З 1975 року очолювала Союз гетьманців-державників.
  • 1952 — Іван Заєць, український політик.
  • 1955 — Ярослав Федоришин, актор, режисер, засновник і художній керівник львівського театру «Воскресіння»
  • 1986 — Юрій Чебан, український веслувальник-каноїст, дворазовий чемпіон Олімпійських ігор (2012, 2016), бронзовий призер Олімпійських ігор (2008). Заслужений майстер спорту України.
  • 1991 — Максим Кагал, український спортсмен-кікбоксер, офіцер Національної гвардії України, учасник російсько-української війни. Герой України.
Maksym Volodymyrovych Kahal zahynuv 25 bereznia 2022 roku u Mariupoli

Максим Володимирович Кагал – загинув 25 березня 2022 року у Маріуполі

  • 1992 — Петро Полицяк, український військовик, солдат Збройних Сил України. Один із «кіборгів». Герой України.
Petro Petrovych Polytsiak zahynuv 20 sichnia 2015 roku v boiakh za DAP

Петро Петрович Полицяк – загинув 20 січня 2015 року в боях за ДАП

  • 1997 – Роман Ратушний, український громадський діяч, журналіст, учасник російсько-української війни.
Roman Tarasovych Ratushnyj zahynuv 9 chervnia 2022 roku poblyzu Iziumu

Роман Тарасович Ратушний – загинув 9 червня 2022 року поблизу Ізюма

  • 1997 – Роман Бутусін, український військовик, солдат Збройних Сил України, учасник російсько-української війни. Герой України.
Roman Olehovych Butusin zahynuv 9 bereznia 2022 roku v boiakh na Chernihivshchyni

Роман Олегович Бутусін – загинув 9 березня 2022 року в боях на Чернігівщині

Померли 5 липня

  • 1916 — Теофіл Копистинський, український художник-реаліст, портретист, реставратор.
  • 1963 — Андрій Василенко — академік АН УРСР, доктор технічних та доктор сільськогосподарських наук, лауреат Державної премії СРСР.
  • 1975 — Вірський Павло Павлович, український танцівник і хореограф, організатор Національного ансамблю танцю України.
  • 1986 — Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН. в’язень німецьких концтаборів, керівник Антибільшовицького блоку народів, голова Проводу ОУН (б).
  • 1995 — Марго Борис (Борис Марголіс), український і американський художник-сюрреаліст. Народився в м. Волочиськ, Хмельницької області. Закінчив Одеське художнє училище.
  • 2011 — Сай Твомблі, американський художник, абстракціоніст і імпресіоніст
  • 2014 — Митрополит Володимир, архієрей Української православної церкви МП з 1966 року. З 1992 по 2014 роки її предстоятель, митрополит Київський і всієї України.

Можливо, вам також буде цікаво: Коли День ППО і День медика: календар свят на липень 2025 року

Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу
Радіо