Віра в Україну і "поселенці" з Росії: як живе окупований Бердянськ, розповів The Telegraph

Квартири у Дніпрі нв Дім РІА

Віра в Україну і “поселенці” з Росії: як живе окупований Бердянськ, розповів The Telegraph

Віра в Україну і "поселенці" з Росії: як живе окупований Бердянськ, розповів The Telegraph
Російський військовослужбовець патрулює набережну в Бердянську. Фото: Юрій Кадобнов

Щонайменше третина населення втекла з міста, в якому бойових дій фактично не було. Доки представники команди Трампа розповідають, що “російськомовні регіони” України на “референдумі” висловили бажання бути частиною Росії, мешканці окупованих міст досі сподіваються на повернення туди українського прапора. Про це пише британська The Telegraph. Вони розповіли, як живе окупований Бердянськ через три роки після захоплення ворогом…

Журналісти дистанційно поспілкувалися з мешканцями окупованого Бердянська, які розповіли про реалії життя під російським чоботом та про справжні настрої населення.

Як живе окупований Бердянськ

У маленькому українському портовому місті Бердянськ вітрини магазинів забиті дошками, дитячі майданчики порожні, деякі з  нечисленних туристичних визначних пам’яток міста перетворилися на імпровізовані військові об’єкти.

Кілька жителів, які залишилися і з якими вдалося поспілкуватися журналістам, кажуть, що місто, розташоване вздовж узбережжя Азовського моря в Україні, перетворилося на місто-привид після вторгнення Росії.

Вночі люди рідко ходять вулицями. Переважно зі страху перед російськими окупаційними військами, які в будь-який момент можуть свавільно обшукувати та заарештовувати людей.

Путін наполягає на тому, що Бердянськ тепер є частиною Росії, і мирні переговори за посередництва Дональда Трампа незабаром можуть призвести до того, що окуповані  території назавжди перейдуть з рук в руки.

Справді, московський посол пана Трампа нещодавно повторив слова Кремля про те, що регіон переважно російськомовний, і люди тут проголосували за приєднання до Росії.

Після того, як війська Москви увірвалися в місто 27 лютого 2022 року, через три дні повномасштабного вторгнення, третина зі 100 000 населення Бердянська втекла. Ті, хто залишився, спостерігали, як маленьке місто перетворюється на військову заставу, де солдати в цивільному заповнюють кафе, діє комендантська година, а тисячі незнайомих облич заповнюють робочі місця та будинки, що залишилися покинутими.

«Оскільки більшість жителів виїхали, а працювати на державних підприємствах нікому, місто почали заселяти росіяни», — сказала одна 52-річна мешканка, яка побажала залишитися анонімною.

За 37 місяців війни Росія захопила близько 27 000 квадратних миль української землі, що приблизно дорівнює площі Бельгії та Нідерландів разом узятих.

 

Щоб компенсувати нестачу робочої сили та ще більше посилити контроль над захопленими регіонами, Москва переселила на ці території сотні тисяч росіян.

1743161478031

“У місті багато жителів з регіонів Росії, особливо з Дагестану”, – розповіла інша мешканка Бердянська, яка працює вчителькою.

“Вони часто обіймають керівні посади в лікарнях, школах і комунальних службах”, – додала вона, також побажавши залишитися анонімною через страх репресій.

За словами мешканців Бердянська, поселенцям пропонували підвищену зарплату і вони часто переїжджали в будинки, звільнені українцями, що втекли.

“Військова адміністрація іноді відвідує будинки та квартири під приводом того, що шукають особливо небезпечного злочинця, потім перевіряють, хто виїхав, а хто залишився, щоб зробити перепис того, яке житло порожнє”, – розповіла мешканка середнього віку

«Так багато місцевих жителів, які втекли, залишилися без своїх будинків і бізнесу», – додала вона

Понад третина мешканців виїхала з окупованих територій Запоріжжя за час війни. За цей час Росія переселила в регіон лише “трохи меншу” кількість людей, розповів The Telegraph губернатор Запоріжжя Іван Федоров.

І тепер, коли тривають переговори про припинення вогню за посередництва США, а президент США Дональд Трамп натякає на угоду, згідно з якою українська земля та ресурси можуть торгуватися заради миру, мешканці побоюються, що їхнє місто може назавжди стати російським.

«Мирна угода – це складна дилема, це вибір між свободою та смертю»,

– сказав один літній чоловік, який живе на околиці Бердянська

«З одного боку, це означає, що нам доведеться залишатися там, де ми є зараз, але з іншого боку, це означає продовження війни та більше смертей молодих людей».

Мешканець Бердянська, який у розмові з The Telegraph, надіслав цей знімок безлюдного міста

Мешканець Бердянська надіслав цей знімок безлюдного міста

Переселення росіян на окуповані території було навмисною тактикою Москви, щоб зміцнити свої позиції за будь-яким майбутнім столом переговорів, сказала Юлія Фрідріх, наукова співробітниця Інституту глобальної публічної політики, яка спеціалізується на безпеці в Росії та Україні.

“Росія не вважає ці території українськими після того, як вони вписали їх у свою конституцію, тому для них вони не є частиною жодної угоди. І стираючи українську ідентичність на місцях, вони де-факто втілюють це в життя”, – сказав Фрідріх

У вересні 2022 року Москва офіційно анексувала чотири області після проведення там референдумів. Тоді референдуми були засуджені Організацією Об’єднаних Націй як «незаконні». “Ніколи, ніколи, ніколи”, – зауважив тодішній президент США Джо Байден щодо того, чи визнає Вашингтон коли-небудь територіальні претензії Росії до України.

А нещодавно адміністрація Трампа відмовилася від цих заяв. “Вони російськомовні, і були референдуми, на яких переважна більшість людей заявила, що хоче бути під владою Росії”, – сказав провідний американський переговірник Стів Віткофф телеведучому Такеру Карлсону незабаром після повернення з поїздки до Москви, де він зустрівся з російським президентом Володимиром Путіним.

«Росія прийшла назавжди»?

Коментарі пана Віткоффа були засуджені, а президент України Володимир Зеленський звинуватив американського чиновника в тому, що він повторює кремлівську пропаганду.

Ті, хто говорив з The Telegraph, докладно розповіли, як багато хто сподівається, що їхнє місто знову стане українським.

«З населення, яке ще залишилося тут, 60-70 відсотків чекають на повернення України, – сказала вчителька з Бердянська, – вони досі не вірять і не хочуть вірити, що Росія прийшла назавжди».

За три роки російського правління мешканці побачили, як Бердянськ перетворився на високомілітаризований інформаційний вакуум, де репресії, русифікація та тортури використовувалися для контролю над місцевим населенням.

Двоє з трьох мешканців, які погодилися говорити, зробили це через секретний телефон, який вони приховували від російської військової адміністрації. За їхніми словами, ці додаткові телефони були необхідні для зв’язку із зовнішнім світом.

“На одному [телефоні] потрібно жити за їхніми [російськими] законами, а на іншому – підтримувати зв’язок з Україною та світом… тому що по телебаченню вони показують лише російську пропаганду”, – розповіла 52-річна мешканка.

На окупованих територіях залишаються близько 3,5 млн українців, за даними української благодійної організації Helping to Leave, яка допомагає людям на підконтрольних Росії територіях. Мільйони з них були змушені взяти російські паспорти після того, адже  новий законодавчий орган вимагає цього від них для отримання базових послуг: виплату пенсії або доступ до медичної допомоги.

На окупованих територіях залишаються лише 3,5 мільйона українців, за даними Helping to Leave Фото: Getty Images

На окупованих територіях залишаються 3,5 мільйона українців, за даними Helping to Leave Фото: Getty Images

Також під приціл потрапили діти, розповіла вчителька. «У школах спалювали підручники та книги українською мовою». А батьків, які не погодяться віддати своїх дітей до російських шкіл, можуть посадити за ґрати та піддати “перевихованню”.

“Вони хочуть зробити окупацію максимально незворотною. Щоб навіть якби вони були відвойовані українською армією, зміни були б занадто постійними для того, щоб їх можна було реінтегрувати в українську державу”, – сказала Юлія Фрідріх

Хоча опозиція приходу Росії в перші дні війни була широко поширеною, три роки систематичних репресій поступово поставили місто під контроль Москви. Перші лідери протестів були заарештовані. Деяких катували, поки вони не заспокоїлись, розповіла мешканка середнього віку.

Тепер місцеві жителі чинять опір по-своєму. Супермаркети та вулиці вони називають тими назвами, які вони мали до того, як туди зайшли російські ритейлери та військові.

На ринку деякі продавці продовжують вести бізнес рідною українською, стверджуючи, що не знають жодної іншої мови – і це ознака того, що дехто все ще не втратив надії, що одного дня Україна повернеться.

«Ми з надією чекаємо на справедливий мир, – сказала 52-річна жінка, – щоб кожен міг повернутися додому і возз’єднатися зі своїми сім’ями.

– І щоб Бердянськ став, як і раніше, українським містом».

Раніше Новини України – НСН писали: У суді просила перекладача на російську: у Херсоні колаборантка отримала 8 років в’язниці

Читайте нас у телеграм: https://t.me/nns_news

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу