Картопля — традиційна сільськогосподарська культура, яку в Україні вирощують практично повсюдно. Однак в окремих регіонах при різній агротехніці врожай та якість зібраних бульб значно відрізняються. Чому так відбувається і як збільшити врожайність картоплі — розповідаємо у нашій статті.
Передпосадкова підготовка
Щоб підвищити врожай картоплі, необхідно дотримуватися кількох важливих рекомендацій, і починати краще за все з правильного вибору ділянки. Під картоплю бажано відводити поля, на яких до цього росли бобові, гарбузові чи злакові культури, адже вони є одними з найкращих попередників для вирощування рослин родини Пасльонових.
Наступний важливий крок — передпосадкове протруювання бульб. Для обробки потрібно використовувати спеціальну бакову суміш, до якої входять ефективні протруйники, стимулятори росту та рідкі комплексні добрива. Приготований робочий розчин застосовують для обприскування озеленених бульб, які до цього часу повинні сформувати міцні паростки. Правильно підібрані препарати-протруйники надійно захищають картоплю від небезпечних шкідників й хвороб протягом перших етапів розвитку рослин.
Головний секрет хорошого врожаю картоплі в посушливих регіонах України — висадка посадкових одиниць у високі гребені, які допомагають захистити бульби від перегріву, викликаного високою температурою повітря в літній час.
Також прискорити зростання бульб картоплі допомагає спеціальна схема розміщення посадок. Так, напрямок борозен на полі з північної сторони на південну забезпечує сонячне освітлення східного боку рослин до 12 години дня і західної — у другій половині дня. Таким чином, посадки отримують максимальну кількість сонячних теплих променів, що сприятливо впливає на збільшення врожаю.
Система живлення
Основним чинником, який впливає на продуктивність і повноцінний розвиток більшості сільськогосподарських культур, є грамотне, своєчасне та збалансоване підживлення рослин. Тож перш чим удобрювати картоплю для гарного врожаю, необхідно визначитися з видами підгодівлі та оптимальними строками їх проведення.
Перший раз вносити комплексні добрива доцільно в період передпосадкової обробки ділянки (культивації): N80-100, P80-100, К100-150. Як правило, норми добрив визначаються рівнем родючості ґрунту.
Також мінеральні добрива можна вносити локально — під час висадки бульб в лунки або борозни. Такий метод є ефективним і дає хороші результати. Застосування локального внесення поживних речовин передбачає кілька етапів, які проводять під час підгортання рослин. Для цих цілей рекомендується використовувати легкорозчинні речовини, які не містять хлор: аміачна селітра, карбамід, сульфат амонію, монофосфат калію, амоній фосфорно-кислий, сульфат калію та ін.
Кореневі підгодівлі бажано здійснювати після опадів чи рясного поливу — таким чином поживні елементи будуть більш доступними для коренів. Також важливо стежити за тим, щоб робочий розчин не потрапляв на надземну вегетативну масу рослин.
Першу підгодівлю азотними добривами доцільно проводити після того, як сходи досягнуть у висоту 10 см. Це допоможе як збільшити врожайність картоплі, так і відновити життєві сили рослин, якщо вони постраждали внаслідок поворотних заморозків. Мінеральні добрива потрібно загортати в ґрунт на глибину 10–12 см на невеликій відстані від кущів.
Другий раз підгодовувати картоплю рекомендується у фазу формування бутонів. Для цього перед підгортанням використовують фосфорно-калійні добрива.
Під час посушливої погоди дефіцит поживних елементів можна частково компенсувати, використовуючи комплексне добриво для картоплі. Щоб приготувати дієву робочу суміш бажано використовувати спеціальні рідкі (хелатні) препарати, які потрібно розвести з водою і обприскати рослини у вечірню годину.
Третя підгодівля картоплі найбільш ефективна після цвітіння рослин, за 3–4 тижні до планованого прибирання бульб. Високий результат дає позакоренева обробка водорозчинними добривами на основі суперфосфату. В даному випадку фосфор допомагає як прискорити зростання бульб картоплі, так і збільшити їх крохмалистість, що підвищує врожайність на 10–15%.
А для прихильників органічного землеробства немає способу живлення рослин краще, чим удобрити картоплю перед підгортанням органічними речовинами.
Оптимальний варіант — розкладання компосту в посадкові ями. В якості добрив можна використовувати овочеві й фруктові відходи, траву і видалені бур’яни, які бажано зверху присипати перепрілою тирсою. Для цих цілей відмінно підходять гумати та комплексні біодобрива, до складу яких входять натуральні речовини й корисні мікроорганізми.