Трамп прокоментував майбутню угоду щодо корисних копалин, яку планує укласти з Україною. Раніше повідомлялося, що сторони попередньо домовилися про основні умови і незабаром документи можуть бути підписані.
«Багато військової допомоги і право боротися далі»: Трамп прокоментував угоду щодо корисних копалин
Президент США Дональд Трамп сказав, що отримає Україна від угоди про видобуток рідкісноземельних металів. Йдеться зокрема про “право продовжувати боротися”.
Це 350 мільярдів доларів (сума, яку, за твердженням Трампа, США вже виділили Україні – Ред.) та багато військової техніки, право продовжувати боротися, – заявив американський лідер
Трамп також наголосив на важливості допомоги США для українських солдатів у війні на сході країни, назвавши їх дуже хоробрими. При цьому він вважає, що угода з Росією допоможе завершити конфлікт в Україні, оскільки президент Путін бажає цього.
Коли може бути підписана угода
Я чув, що він приїздить у п’ятницю — я не проти, — сказав Трамп, підтверджуючи раніше поширені в ЗМІ припущення про майбутній візит українського президента до США 28 лютого 2025 року
За словами Трампа, сторони “майже домовилися про угоду щодо рідкоземельних елементів”, яку він готовий підписати з Зеленським, “якщо той захоче”.
Я розумію, що це велика угода, можливо, на трильйон доларів, бо йдеться про ресурси. Ми хочемо повернути свої гроші. Платники податків отримають їх назад, — підкреслив президент США, натякаючи на значні обсяги американської допомоги Україні
Під час майбутньої зустрічі лідери двох країн обговорюватимуть широке коло питань, але саме угода про корисні копалини може стати ключовим елементом переговорів.
Борис Джонсон змінив думку
Борис Джонсон, який ще вчора назвав «аферою» американську угоду з Україною щодо надр, закликав Київ підписати останню версію документа:
Так, якщо подивитися з одного боку, це грабіж, але хіба 1941 року ленд-ліз не був таким самим? Американці. Просто обібрали нас. Обібрали, – заявив Джонсон, якого цитує Politico
Він закликає Україну підписати цю угоду. Каже, що прочитав нову редакцію і вона стала вигіднішою для України.
Що в угоді про корисні копалини?
Деякі деталі розкрили американські журналісти.
За їх даними, у документі немає гарантій безпеки для України, але немає і зобов’язань надати США $500 млрд.
Про це пише The New York Times із посиланням на версію угоди, з якою вони змогли ознайомитися в понеділок, 24 лютого, передають “Новини України – НСН“.
Стверджується, що ця версія «містила вигідніші умови для України, ніж попередні проєкти». Однак у документі, як і раніше, були відсутні гарантії безпеки, на яких наполягає Київ в умовах війни, яку проти України розв’язала Росія.
За словами співрозмовників NYT, які побажали зберегти анонімність, станом на вечір понеділка переговори тривали, тому умови угоди не були остаточними і все ще можуть бути змінені.
Видання також наводить слова представника Білого дому, який заявив у понеділок, що це економічна угода з Україною, і вона не буде гарантією майбутньої допомоги у війні та не включатиме жодних зобов’язань щодо розміщення американського контингенту в регіоні.
У проєкті угоди між США та Україною, з яким ознайомилася NYT, більше немає вимоги, згідно з якою Україна повинна була передати США $500 мільярдів доходу від видобутку природних ресурсів, включно з нафтою, газом і мінералами.
Україна також не буде зобов’язана виплачувати суму, що вдвічі перевищує вартість майбутньої американської допомоги, що було однією з умов більш раннього проєкту, пише NYT.
Згідно з проєктом угоди, Україна відмовиться від половини своїх доходів від природних ресурсів і ці доходи будуть спрямовані до фонду, де США матимуть максимально можливу частку згідно з американським законодавством, але не обов’язково всю. Такі положення є покращенням для України, підкреслюють у NYT. Оскільки в попередньому проєкті документа передбачалося, що США матимуть 100-відсоткову частку у фонді та що Україна вноситиме до нього доходи як від наявних, так і від майбутніх проєктів із видобутку природних ресурсів. Натомість, як пише NYT із посиланням на новий проєкт угоди, фонд реінвестуватиме доходи в Україну і буде призначений для залучення подальших інвестицій.
Також у документі зазначається, що США збережуть довгострокову підтримку економічного розвитку України.
Ще новини України: Велика прес-конференція Зеленського 23 лютого: що сказав президент – головні заяви (відео)