Центром протидії інформації прогнозується найближчим часом нова хвиля пропаганди Кремля. Що цього разу вигадала росія.
Про це розповідають «Новини України – НСН» з посиланням на ЦПД.
Нова хвиля пропаганди Кремля
Дезінформаційні кампанії щодо переговорів
ЦПД прогнозує продовження кампанії щодо звинувачення України у небажанні миру.
Головним напрямком пропаганди стане поширення тези про нібито «недоговороспроможність України», що має на меті посіяти сумніви щодо здатності України до мирних переговорів.
В український інфопростір будуть вкидатися тези, що Київ мусить визнати окуповані території російськими заради закінчення війни, та просуватися наратив, що Україні потрібен «мир за будь-яку ціну».
Також передбачається поширення дезінформації про «несамостійність України», її «залежність від західних кураторів», передусім Британії та Франції. Нібито ці держави хочуть війни з росією, тому змушують Україну воювати далі, зриваючи переговорний процес.
Також не виключені численні російські інформаційні кампанії, в яких українських військових звинувачуватимуть у злочинах, які вони не робили, з метою спотворення реальності і створення образу недоговороздатності України.
Особливу увагу пропагандисти звертатимуть на річницю трагедії в Одесі 2 травня 2014 року та святкування 80-річчя перемоги в Росії.
Імовірно, пропаганда Кремля спробує використати цю дату для масштабної кампанії з дискредитації України, зосереджуючись на наративах про нібито «масове вбивство проросійських активістів» руками «українських нацистів». Трагічна пожежа у Будинку профспілок вкотре подаватиметься як «незабутий злочин», в якому українська влада та правоохоронні органи начебто «прикривають винних».
Очікується поява нових фейкових «розслідувань», «документальних фільмів», емоційно забарвлених інтерв’ю та маніпулятивних візуальних матеріалів із кадрами трагедії. Окрему увагу роспропаганда приділить спробам мобілізувати емоційно вразливу частину аудиторії як всередині рф, так і за її межами – насамперед у країнах Глобального Півдня. Через англомовні платформи може бути запущена міжнародна кампанія зі спробами представити трагедію в Одесі як «доказ злочинної сутності «київського режиму».
Трагедія в Одесі також стане приводом для активізації поширення наративів про Одесу як нібито «русского города» та про необхідність окупації міста російськими військами.
Фейки до 9 травня про те, як українці «топчуть велику перемогу»
Центр прогнозує активізацію інформаційних операцій рф, спрямованих на дискредитацію українського суспільства напередодні 9 травня – дати, яку російська пропаганда використовує як інструмент політичного культу «великої перемоги». Очікується, що ключовим меседжем кампанії стане наратив про те, що «українці зрадили пам’ять про Перемогу», нібито відмовившись вшанувати героїв Другої світової війни. Як докази істинності цих тез будуть використовуватися маніпуляції навколо деколонізації та дерусифікації в Україні. Тези про «зраду українцями пам’яті про перемогу» рф традиційно подаватиме у зв’язці з наративами про «нацизм в Україні», «деградацію моралі» та «зневагу до історії».
Можлива активізація фейків, спрямованих на формування образу українців як людей, які «цинічно ставляться до своєї історичної спадщини». З іншого боку, прогнозується поширення маніпулятивних повідомлень про те, що українці нібито не згодні з державною політикою щодо відходу від властивих для росії методів вшанування пам’яті про перемогу над нацизмом. Імовірно, російські ресурси поширюватимуть нібито «свідчення пересічних громадян», які сумують за «забороненим 9 травня». Це може бути використано для створення ілюзії внутрішнього протесту проти політики деколонізації в Україні.
Очікується також розкручування теми знесення радянських пам’ятників, перейменувань вулиць і відмови від радянської символіки як прикладів буцімто «історичного вандалізму». Кампанія супроводжуватиметься нав’язуванням образу рф як єдиного «зберігача істинної пам’яті про Перемогу» на противагу «зраді» цих ідеалів з боку України.
Прогнозується підвищена увага пропагандистів ворога до подій 9 травня у Києві, де на День Європи зберуться міністри закордонних справ ЄС. Пропаганда ворога докладатиме великих зусиль до дискредитації цієї події, можливе поширення фейків щодо учасників візиту, про «нацистів в Україні» тощо. Зустрічі в Києві ворог протиставлятиме парад перемоги у москві. Участь у ньому політиків з окремих країн ЄС рф використовуватиме для провокування розколу та дестабілізації в Європі.
Пропаганда до Дня перемоги за кордоном, зокрема про недооцінку ролі російського народу у перемозі над нацизмом
Центр прогнозує активізацію проведення російською стороною інформаційних операцій, приурочених до 9 травня, з акцентом на нібито «свідоме приниження ролі радянського (російського) народу у перемозі над нацизмом» західними країнами. У рамках цієї кампанії російська пропаганда намагатиметься закріпити образ рф як головного переможця у Другій світовій війні, роль якого «навмисно ігнорується або фальсифікується» на Заході.
росія активно просуває ідею «геноциду радянського народу», розмиваючи таким чином вклад народів усіх республік, що входили до срср, у боротьбу з нацизмом і фашизмом; натомість присвоює усі зусилля собі, адже «радянський народ» у пропаганді рф дорівнює «російський народ».
Очікується активне просування наративів про те, що країни ЄС та США нібито «переписують історію», применшуючи внесок Червоної армії та перебільшуючи роль союзників. Особливий акцент робитиметься на демонстраціях «історичної несправедливості», зокрема на скасуванні парадів, демонтажі радянських пам’ятників або зміні формату відзначення перемоги в європейських столицях. Ці повідомлення будуть подані як приклади «русофобії», що торкнулася навіть сакральної для рф теми – «великої перемоги», та нібито повернення в Європі ідеології «нацизму».
Пропаганда до дня перемоги на ТОТ
Очікується посилена інформаційна активність рф на тимчасово окупованих територіях України у зв’язку з наближенням 9 травня. У рамках інформаційних кампаній ворожа пропаганда, ймовірно, буде проводити історичні паралелі між «перемогою у великій вітчизняній війні» та сучасною агресією проти України, яку кремль намагається подати як «продовження боротьби з нацизмом». Через такі меседжі рф прагне легітимізувати окупацію, представивши її як «звільнення» та продовження «історичної місії» срср.
Очікується проведення великої кількості псевдопатріотичних заходів з використанням радянської символіки — «безсмертний полк», «уроки мужності», мітинги біля пам’ятників, зустрічі з ветеранами тощо. Особливо активно до участі залучатимуться діти й молодь: школярі, студенти та члени парамілітарних молодіжних організацій на кшталт «Юнармии» чи «Движения первых». Подібною пропагандою росія намагається сформувати у свідомості населення окупованих територій спільну ідентичність із рф на основі концепції «великої перемоги».
Інформаційні кампанії рф, спрямовані на формування образу «агресивної Європи» як елементу виправдання власних дій
Очікується активізація російських інформаційних операцій, спрямованих на створення образу Європи як агресора, що нібито готується до масштабної війни з росією. Пропаганда продовжуватиме просувати меседжі про те, що посилення обороноздатності держав Європи нібито становить загрозу для росії. Подібна риторика, ймовірно, стане центральним елементом наративу про «оточення» росії ворогами та необхідність завчасної протидії.
Основна мета кампанії — легітимізувати агресивну зовнішню політику рф, включно з нарощуванням військової присутності біля кордонів з НАТО, кібератаками, дестабілізаційними операціями в країнах Балтії, Польщі, Словаччині, Фінляндії та інших сусідніх державах. Таким чином російське керівництво прагне представити власні дії як «вимушену оборону», а заходи з посилення безпеки з боку ЄС і НАТО – як нібито провокацію. Активно будуть експлуатуватися страхи населення щодо можливої світової війни, з посиланням на нібито провокативні дії Європи та «невідворотність великого конфлікту».
Частиною цієї кампанії можуть стати й інформаційні операції з дискредитації ідеї іноземних миротворчих місій на території України. У російському інформаційному просторі такі дії називатимуть «окупацією» або «інтервенцією», а самих військових — «агресорами», які прагнуть «захопити ресурси».
Президентські вибори у Польщі та активізація інформаційних кампаній проти України
18 травня у Польщі відбудеться перший тур президентських виборів. Центр прогнозує, що росія пожвавить інформаційні операції, аби дестабілізувати ситуацію в країні та максимально розхитати суспільство всередині Польщі.
Не виключено, що під час таких заходів акцент робитиметься на маніпуляції чутливих історичних польсько-українських подій. Прогнозується, що російська пропаганда намагатиметься підірвати підтримку України шляхом поширення наративів про «втому від війни», «загрозу втягування у конфлікт», «привілейоване становище українців у Польщі», що особливо активно може використовуватись для мобілізації крайніх правих середовищ.
Дестабілізація у Молдові
Центр прогнозує, що росія продовжить здійснювати спроби розхитування внутрішньополітичної ситуації всередині Молдови. Розкол молдовського суспільства російською пропагандою передбачається по лініях «авторитарний Кишинів – утиснення автономної Гагаузії та невизнаної ПМР», «узурпаторка Санду – чесні опозиційні політики» і «фашистський режим Санду – подвиг народу срср».
У містах Придністров’я на 9 травня заплановане проведення акції «безсмертний полк», що теж може стати зручним полем для провокацій. Адже у Молдові з 2022 року заборонене використання георгіївської стрічки – традиційного атрибуту святкування «Дня Перемоги».
Ще новини України: Як росіяни скористалися “Великоднім перемир’ям” – у РНБО розповіли