Квартири у Дніпрі на Дім РІА

Війна Індії і Пакистану – що відомо про неї, що відбувається

Війна Індії і Пакистану – що відомо про неї, що відбувається

Індія завдала ударів по Пакистану і контрольованих пакистанською владою районах Кашміру. Це сталося за два тижні після того, як Делі звинуватив Ісламабад у підтримці бойовиків, що стоять за нападом на туристів у частині Кашміру, що контролються Індією. Тоді загинули 26 людей. Війна Індії і Пакистану – що про це відомо.

Про це розповідають “Новини України – НСН” з посиланням на BBC NewsУкраїна.

У ніч проти 7 травня Індія розпочала операцію “Сіндур”, завдавши ракетних ударів по території Пакистану і контрольованим пакистанською владою районам Кашміру.

Пакистан заявив, що збив кілька індійських винищувачів.

Це найзапекліше за останні роки збройне зіткнення двох країн, що володіють ядерною зброєю.

1

При цьому Індія вже задіяла один зі своїх найвагоміших важелів – перекриває критично важливе постачання води до Пакистану, що загрожує країні величезними екологічними та економічними проблемами.

Індія і Пакистан – куди вдарили

Влада Індії твердить, що цілями їхніх ударів була не пакистанська армія, а дев’ять об’єктів, пов’язаних із бойовиками, “звідки планували і надходили терористичні атаки проти Індії”.

Пакистанська армія це заперечує і вказує, що Індія вдарила по Котлі, Бахвалпуру і Музаффарабаду, і що постраждали райони із цивільним населенням.

Як повідомив головнокомандувач армією Пакистану Саєд Асім Мунір, унаслідок атаки загинули щонайменше 26 цивільних, ще 46 отримали поранення.

Невдовзі пакистанські ЗМІ з посиланням на джерела в органах безпеки повідомили, що збройні сили Пакистану вразили штаб бригади індійських збройних сил, не уточнюючи його розташування.

2

Пресаташе пакистанської армії також заявив, що Пакистан збив п’ять індійських бойових літаків, зокрема три французькі винищувачі Rafale і два радянсько-російські літаки, Су-30МКІ та МіГ-29. Індія це поки що ніяк не коментувала.

За повідомленнями індійської сторони, пакистанська армія відкрила артилерійський вогонь на лінії розмежування в Кашмірі.

Поліція Індії повідомила, що внаслідок ударів Пакистану по підконтрольній їй території Кашміру загинули 10 людей, ще 48 постраждали.

Чому Індія почала напад

Відносини між Індією і Пакистаном різко загострилися після того, як Нью-Делі звинуватив Ісламабад у причетності до нападу бойовиків на туристів у контрольованій Індією частині Кашміру, і пообіцяв дати рішучу відповідь.

22 квітня озброєні люди відкрили вогонь по групі туристів у Палагхамі – спірній території в Кашмірі, на яку претендують і Індія, і Пакистан, і яка перебуває під контролем Нью-Делі.

За даними індійської поліції, унаслідок цього загинули 26 людей, ще 17 дістали поранення.

Індія і Пакистан сперечаються через територію Кашміру понад 70 років, і вже двічі вели за нього повномасштабні війни.

4c0ff070 2b26 11f0 9669 93b1e9de8014.jpg

У частині Кашміру, що перебуває під управлінням Індії, з 1989 року діють озброєні повстанці, які нападають як на сили безпеки, так і на цивільних жителів.

За кількістю жертв серед мирного населення розстріл туристів 22 квітня став наймасштабнішим нападом у цьому регіоні за останні 20 років.

Напад викликав загальний гнів в Індії, а прем’єр-міністр Нарендра Моді публічно заявив, що країна буде шукати причетних “до краю землі”, а ті, хто спланував і здійснив його, “отримають покарання, яке перевершить їхню уяву”.

У причетності до нападу Індія звинуватила Ісламабад.

Індійська поліція назвала імена трьох з чотирьох підозрюваних у нападі, вказавши, що двоє з них – громадяни Пакистану, а один – місцевий житель з підконтрольної Індії частини Кашміру.

Пакистан заперечує обвинувачення у нападі в Кашмірі. В Ісламабаді попередили, що “на будь-який воєнний авантюризм з боку Індії дадуть впевнену і рішучу відповідь”.

73aeadd0 2b24 11f0 a926 032a6ac0e498.jpg

Після нападу в Пахалгамі Індія вжила низку рішучих заходів проти Пакистану, серед яких – розрив майже всіх дипломатичних відносин, закриття сухопутних та повітряних кордонів.

У відповідь Ісламабад знизив рівень дипломатичних відносин та призупинив двосторонню торгівлю.

Військові Пакистану та Індії останніми днями обмінювалися періодичними пострілами через кордон.

Протистояння через Кашмір

У минулому дві країни вже звинувачували одна одну в початку прикордонних сутичок у Кашмірі. Цей спірний регіон є точкою постійної напруги між Індією та Пакистаном.

Питання контролю над регіоном Кашміру виникло після розділу колоніальної Індії та утворення в 1947 році незалежних держав — Індійського Союзу й Пакистану.

Ісламабад і Нью-Делі претендують на всю територію Кашміру, але керують ним лише частково.

Кашмір розділений між Пакистаном (Азад Кашмір і Гілгіт-Балтистан) та Індією (Джамму і Кашмір), але обидві країни претендують на всю територію спірного регіону.

Раніше були припущення, що Індія відповість військовими ударами по Пакистану, як вона зробила після нападів бойовиків у 2019 і 2016 роках. Так і сталось.

У 2016 році, коли в Урі вбили 19 індійських солдатів, Індія завдала точкових ударів по імовірних таборах бойовиків у контрольованій Пакистаном частині Кашміру.

У 2019 році, коли автомобіль із вибухівкою протаранив автобус з індійськими поліцейськими і вбив 40 людей, Індія завдала авіаудару по імовірному табору бойовиків у Балакі, це був перший такий удар на території Пакистану з 1971 року.

Пакистан у відповідь завдав власних авіаударів. Це переросло в серію збройних зіткнень.

Індія перекрила воду Пакистану

Стало відомо, що Індія припинила подачу річкової води в Пакистан, призупинивши дію водного договору з Пакистаном, який діяв з 1960 року.

Війна Індії і Пакистану - що відомо про неї, що відбувається

Дамби Індії розташовані далеко від кордону з Пакистаном

Це підтвердив прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді.

“Раніше вода, що належить Індії, витікала за її межі. Тепер це припинено, – заявив Моді. – Тепер вода Індії забезпечуватиме її інтереси, буде зберігатися для блага Індії і використовуватись для прогресу Індії”.

За умовами договору 1960 року, Ісламабад отримав контроль над річкою Інд та її притоками, а Індія, яка контролює верхів’я цих річок, залишила за собою право користуватися їхніми водами для зрошення своїх полів і потреб прилеглих районів.

Від стабільності водопостачання залежить сільське господарство та енергетика Пакистану.

Індія не порушувала договір у жодному з конфліктів з Пакистаном і зараз уперше призупинила його дію.

Договір не передбачає право будь-якої зі сторін в односторонньому порядку призупинити або розривати його, у ньому прописані чіткі процедури розв’язання суперечок.

Міністр закордонних справ Індії Вікрам Місрі заявив, що угоду призупинили, “доки Пакистан надійно і незворотно не відмовиться від своєї підтримки транскордонного тероризму”.

Як зазначає Reuters, призупинення угоди, найімовірніше, не матиме негайного впливу на потік води до Пакистану, бо її буде нікуди відводити і ніде зберігати.

Однак призупинення означає, що Індія може припинити ділитися інформацією про скидання води з дамб і гребель або про повені.

Крім того, у неї більше не буде обов’язку випускати мінімальні обсяги води в посушливий сезон. Якщо потоки води стануть непостійними, сільське господарство Пакистану може опинитися під загрозою, особливо культури, які залежать від зрошення, наприклад, пшениця, рис і цукрова тростина.

Міністр енергетики Пакистану Аваїс Лехарі назвав припинення договору “актом водної війни” і “боягузливим, незаконним кроком”.

Халід Хуссейн Баат, голова національного фермерського союзу Пакистану, охарактеризував дії Індії як акт агресії.

“Це справжня війна, – цитує його Reuters. – У нас і так дефіцит води через зміну клімату. Цього року мало дощів і мало снігу, і рівень води вже на 20-25% нижчий, ніж минулого року”.

Індійський прем’єр-міністр Моді не уточнив, як Індія планує використовувати надлишок води, а експерти кажуть, що для її зберігання країні необхідно побудувати більше гребель, водосховищ і озер, а це потребує часу.

Ще новини України: Масована повітряна атака 7 травня: є загиблі і поранені, людей діставали з-під завалів – все, що відомо

Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу