Квартири у Дніпрі на Дім РІА

Лікарняний лист – на скільки днів оформлюється та як часто можна його брати

Лікарняний лист – на скільки днів оформлюється та як часто можна його брати

Лікарняний лист оформлюється медичним працівником після проведення обстеження пацієнта та встановлення відповідного діагнозу. Як довго можна перебувати на лікарняному і як часто можна брати лист непрацездатності.

Про це розповідають “Новини України – НСН“.

Що таке лікарняний лист

Лікарняний слугує підставою для звільнення від виконання трудових обов’язків на визначений період, а також надає право на отримання компенсаційних виплат за час хвороби чи травми.

Пенсійний фонд України відшкодовує дні тимчасової непрацездатності, починаючи з шостого дня, за умови, що працівник має достатній страховий стаж (не менше шести місяців). Перші п’ять днів оплати бере на себе роботодавець.

Утім, виникають ситуації, коли працівник перебуває на лікарняному тривалий час або бере його надто часто. Чи можливо в таких випадках звільнити людину з роботи?

Скільки можна перебувати на лікарняному у 2025 році

Процес оформлення лікарняного включає кілька етапів. Спочатку працівник має звернутися до лікаря для проходження медичного огляду.

У разі підтвердження тимчасової непрацездатності медичний спеціаліст видає листок непрацездатності.

Від 2021 року в Україні повністю запроваджено електронний формат таких документів, що суттєво спростило обмін інформацією між медичними закладами, роботодавцями та органами соціального страхування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1234 від 17 липня 2021 року “Про затвердження Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності”, лікар має право видати лікарняний за такими умовами:

  • на первинному етапі — до п’яти днів;
  • після повторного медичного огляду — ще до 30 днів загалом;
  • максимальна тривалість без направлення на лікарняну комісію — до чотирьох місяців.

Скільки днів можна перебувати на лікарняному без направлення на комісію

Лікарняний лист – на скільки днів оформлюється та як часто можна його брати

Безперервний період перебування на лікарняному не повинен перевищувати 120 днів протягом одного року. Якщо ж непрацездатність носить періодичний характер (наприклад, через рецидив хронічного захворювання) і перевищує зазначені терміни, питання про працездатність розглядається спеціальною лікарською комісією.

Чи є обмеження на загальну кількість днів лікарняного на рік

Юристи зазначили, що в чинному українському законодавстві немає чітко визначеної максимальної кількості днів, протягом яких працівник може перебувати на лікарняному протягом календарного року. Згідно зі статтею 40 Кодексу законів про працю України, роботодавець не має права звільняти працівника виключно через те, що той бере лікарняний. Проте існують певні винятки, про які повідомляють юристи.

Обмеження стосуються лише тривалості однієї безперервної непрацездатності — якщо працівник перебуває на лікарняному понад чотири місяці поспіль без перерви (виключення становлять випадки, пов’язані з виробничою травмою або вагітністю). У разі, якщо працівник не надає належним чином оформлений листок непрацездатності або якщо зловживання підтверджено, звільнення може бути обґрунтованим.

Крім того, відповідно до закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” (стаття 5), під час дії воєнного стану допускається розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця навіть у період тимчасової непрацездатності працівника чи під час його перебування у відпустці (за винятком відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами чи відпустки для догляду за дитиною до трьох років). У такому випадку дата звільнення визначається як перший робочий день після завершення періоду непрацездатності, зазначеного в документі, або після закінчення відпустки.

Як часто можна брати лікарняний

Листок непрацездатності можна оформляти щоразу, коли є обґрунтована медична причина, незалежно від кількості звернень протягом року. Головне — мати офіційне підтвердження від лікаря у вигляді листка непрацездатності та дотримуватися встановлених термінів лікування.

Отже, тривалість перебування на лікарняному залежить від стану здоров’я людини.

У разі появи симптомів необхідно звернутися до лікаря для отримання медичного висновку, який підтвердить потребу в тимчасовому звільненні від роботи. Далі важливо переконатися, що дані про непрацездатність внесено до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Після цього працівник має повідомити роботодавця про свій стан здоров’я та передати електронний або, за необхідності, роздрукований варіант лікарняного листа.

Ще новини України: Соціальні виплати з 1 липня через Пенсійний фонд: що потрібно знати

Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу
Радіо