Європейський суд з прав людини визнав Україну винною у трагедії в Одесі 2 травня 2014 року, унаслідок якої загинуло 47 людей. У рішенні Суду неодноразово зазначається, що головну відповідальність за події несе Росія
Про це йдеться у рішенні ЄСПЛ, передають «Новини України – НСН».
У суді визнали, що події «значною мірою» викликані пропагандою РФ, але зобов’язав Україну сплатити компенсації.
До ЄСПЛ звернулися родичі 25 загиблих, а також троє осіб, які вижили після пожежі. Серед позивачів — родичі двох проукраїнських активістів, які стали жертвами вогнепальних поранень, а також сім’ї трьох загиблих, яких у ЗМІ часто називають «випадковими перехожими». Інші позивачі — учасники Антимайдану або їхні родичі, які опинилися в охопленій вогнем будівлі. Суд підкреслив, що не розглядає учасників процесу крізь призму їхніх політичних поглядів.
Попри розбіжності у позиціях сторін, усі позивачі висунули претензії до України, заявляючи, що її бездіяльність сприяла трагічному розвитку подій та що влада могла б запобігти людським жертвам.
Втім, у рішенні Суду неодноразово зазначається, що головну відповідальність за події несе Росія та її діяльність, спрямована на дестабілізацію ситуації в Україні.
«Суд вважає, що дезінформація та пропаганда з боку Росії відіграли свою роль у трагічних подіях… Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної та емоційно забарвленої дезінформації та пропаганди про нову українську владу та прихильників Майдану від російської влади та медіа», — зазначається у документі.
Трагедія в Одесі 2 травня 2014 року – ЄПСЛ визнав винною Україну
ЄСПЛ також встановив, що місцева влада навмисно знищувала докази на місці трагедії, прикриваючись офіційним «прибиранням».
З огляду на це, ЄПСЛ визнав, що Україна порушила статтю Європейської конвенції з прав людини, яка гарантує право на життя. У зв’язку з цим держава зобов’язана виплатити компенсації: по 15 тисяч євро родинам загиблих, по 12 тисяч — трьом постраждалим, які пережили пожежу, але отримали значні опіки. Найвищу виплату — 17 тисяч євро — отримає донька Михайла В’ячеславова, який загинув у Будинку профспілок. Вона, крім іншого, скаржилася на те, що українська влада тривалий час безпідставно відмовляла їй у видачі тіла батька для поховання.
При цьому Росія не фігурувала у справі як відповідач за цими позовами.
Окрему увагу ЄСПЛ звернув на те, що значна кількість одеських посадовців, відповідальних за порушення з боку України, незабаром після подій втекли до Росії, отримали там громадянство і навіть зробили кар’єру, особливо після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Попри це, Суд наголосив, що у наступні роки українська влада не зробила достатніх зусиль для того, щоб притягнути до відповідальності винних, чиї дії призвели до загибелі людей.
Зокрема, у рішенні зазначається, що одеська поліція фактично не вжила жодних заходів для запобігання нападу на проукраїнських мітингарів, який супроводжувався використанням вогнепальної зброї. ЄСПЛ також вказує, що правоохоронці мали оперативну інформацію про підготовку заворушень, але проігнорували її.
«Основний обов’язок влади полягав у тому, щоб робити все можливе для запобігання ризику насильства», — зазначає Суд.
При цьому він підкреслює, що хоча в той період українська влада була ослаблена через російську агресію в Криму та на Донбасі, це «не звільняло її від необхідності діяти».
Також Суд визнав доведеним, що пожежні машини прибули до Будинку профспілок із навмисною затримкою у 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти людям вибратися з охопленої вогнем будівлі.
Вирішальну роль у цьому відіграв керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто наказав не відправляти рятувальників на місце трагедії. Через два роки він також утік до Росії, а під час його перебування в Україні проти нього навіть не відкривали кримінальної справи.
Ще новини України: Історична промова Макрона: що сказав президент Франції 5 березня, виступаючи перед нацією