Кабінет Міністрів звільнив Тараса Кременя з посади Уповноваженого із захисту державної мови у зв’язку з завершенням п’ятирічного строку його повноважень.
Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук, передають “Новини України – НСН”.
Уряд звільнив Тараса Кременя з посади мовного омбудсмена
Тарас Кремінь очолив посаду Уповноваженого із захисту державної мови у 2020 році. Він став другим мовним омбудсменом після Тетяни Монахової, яка залишила посаду через пів року після свого призначення.
Наразі триває конкурсний відбір на заміщення посади нового Уповноваженого із захисту державної мови, який уже викликав значний резонанс і суперечки. Відповідно до встановленої процедури, кандидатури на цю посаду висуває Кабінет Міністрів, Міністерство юстиції, Міністерство культури та стратегічних комунікацій, а також Уповноважений із захисту прав людини.
Серед претендентів наразі значаться урядовець Павло Полянський, а також фольклористки Олена Івановська та Ірина Коваль-Фучило. Проте кандидатури цих осіб зазнали критики з боку активістів, які вважають, що вони не відповідають вимогам законодавства, зокрема через відсутність досвіду в правозахисті або захисті державної мови.
Пізніше Ірина Коваль-Фучило вирішила знятися з конкурсу.
За інформацією від джерел “Української правди”, замість неї Міністерство юстиції висунуло кандидатуру актора Олександра Завальського. Новий претендент одразу ж зіткнувся з хвилею обурення в соціальних мережах через його попередню роботу на каналі “Глас”, який фінансується Московським патріархатом, а також через звинувачення в недостатній компетентності.
Група відомих митців, науковців і спортсменів оприлюднила відкриту заяву, в якій закликала до повторного призначення на посаду Тараса Кременя. Таку ж позицію підтримали й деякі мовні активісти. Нещодавно група народних депутатів звернулася до Уповноваженого із захисту прав людини Дмитра Лубінця з пропозицією висунути кандидатуру Тараса Кременя на пост мовного омбудсмена.
Під час брифінгу 2 липня омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що не має можливості виконати це прохання, оскільки вже подав кандидата на цю посаду в установлений законом термін – за два місяці до завершення повноважень чинного Уповноваженого.
“Незважаючи на повагу до нинішнього омбудсмена, я діяв у межах своїх повноважень, дотримуючись критеріїв і порядку, передбачених законодавством, і подав кандидатуру в належний строк”, – сказав він.
Ще новини України: Нові соцвиплати, допомога, зміни для ВПО, вже без 220 вольт у розетці, початок вступної кампанії: основні зміни з 1 липня для українців