Сьогодні, 22 липня Верховна Рада ліквідувала незалежність антикорупційних органів, підтримавши законопроєкт №12414. У ЄС вже висловили стурбованість таким рішенням українського парламенту.
Про це інформують «Новини України – НСН».
Про що законопроєкт №12414
Ухвалено законопроєкт про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, яким по суті ліквідовано незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та, відповідно, Національного антикорупційного бюро України.
Хто голосував «за»
Зміни, які фактично перетворюють антикорупційні правоохороні органи на маріонетки генерального прокурора, підтримали 263 депутати.
Зокрема, окрім “Слуги народу”, скандальні поправки підтримали “Батьківщина”, “Платформа за життя і мир”, “Довіра”, За майбутнє” та низка позафракційних депутатів.
Чи підпише Зеленський?
Як зазначив народний депутат Ярослав Железняк, закон ще сьогодні планують підписати спікер Руслан Стефанчук та президент Володимир Зеленський.
Тому він зареєстрував блокуючу постанову по законопроекту 12414.
Згідно Регламенту зараз спікер не має право підписати ці зміни. Але я переконаний, що будуть намагатися це підписати не через два дні, а сьогодні. Їх план все зробити поки не прилетіло від міжнародних партнерів, – коментує Железняк
І дійсно, згодом стало відомо, що Голова ВРУ вже підписав законопроєкт щодо НАБУ та САП — його передали на підпис президенту.
Рішення ставить під загрозу євроінтеграцію України
Очільники Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос та керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко закликали президента ветувати ухвалений парламентом законопроєкт про зміни до законодавства, які ліквідують процесуальну незалежність антикорупційних органів.
Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, як запит суспільства, як запит на боротьбу з високопосадовою корупцією сьогодні було знищено…, – сказав Кривонос
Він додав, що депутати, які проголосували за законопроєкт, діяли в умовах конфлікту інтересів.
Зараз ми оцінюємо голосування Верховної Ради в межах процедури та покладаємо відповідальність на осіб, які голосували за нього», – зазначив Клименко у відповідь на прохання журналістів прокоментувати причетність влади до такої законодавчої ініціативи та її можливий зв’язок із оголошенням підозр топ-посадовцям останнім часом
Кривонос зазначив, що рішення парламенту фактично знищують антикорупційну інфраструктуру, оскільки на практиці серйозно обмежують процесуальну спроможність антикорупційних органів. В підсумку це матиме наслідки для України на міжнародному полі.
Фактично зараз створюється загроза євроатлантичним прагненням нашої країни. Дві незалежні інституції – НАБУ і САП – фактично повністю переводяться, можна сказати, в залежний режим, – зазначив він
У ЄС висловили стурбованість щодо ситуації з НАБУ та САП
«Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб — заявив речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє
Він зазначив, для вступу до ЄС Україна повинна мати сильну спроможність протидіяти корупції та забезпечувати стійкість своїх інституцій та додав, що ЄС і надалі стежитиме за розвитком ситуації.