Телефонують і мовчать – такі дзвінки сьогодні в Україні є масовим явищем. Іноді у одного абонента їх може бути по декілька за день від незнайомих контактів. З якою метою здійснюються і чим небезпечні «німі» дзвінки?
Навіщо телефонують і мовчать?
Звісно, бувають випадки, коли через перенавантаження мережі або поганий мобільний зв’язок, втрачається звук у телефонній розмові. Тоді ви не чуєте співбесідника на іншому боці.
У певних ситуаціях телефон може дзвонити абоненту самостійно, якщо екран не заблокований і відбувся неконтрольований набір випадкового номеру. Таке буває, коли телефон притиснути в кишені, сумці чи барсетці.
Але в подібних випадках нам «дзвонять» як правило абоненти з нашого списку контактів.
А от якщо дзвінок надходить від незнайомого номеру, це з великою вірогідністю може бути шахрайство.
Навіщо шахраї телефонують?
Найпоширенішими є чотири причини:
- підтвердження актуальності номера;
- з’ясувати про вас інформацію за допомогою голосу;
- спроба записати звучання голосу;
- провокація на зворотній дзвінок.
Яку інформацію можна отримати завдяки голосу
Завдяки голосу можна отримати чимало інформації про людину. Наприклад, дізнатися її стать і приблизний вік. Спираючись на таку інформацію, шахраї підбирають відповідні схеми обману, які працюють на певну цільову аудиторію. Тож «німі» обдзвони допомагають їм формувати бази даних, для подальшої роботи з цими абонентами.
Навіщо записувати голос?
Завдяки записаним кільком словам, які скаже людина, можна згенерувати потрібний текст. Штучний інтелект може озвучити вашим голосом будь-який текст. Шахраї користуються цим. Тому, доки ви намагаєтеся з’ясувати, хто і чому вам дзвонить, на іншому кінці працює диктофон, який записує ваш голос.
Чому провокують передзвонити
Коли отримуєте дзвінок з невідомого номере, і він зривається, може виникнути ажання відразу передзвонити і все з’ясувати. На це і розраховують шахраї. Тож не поспішайте передзвонювати на невідомий номер. Це може бути шахрайська схема, за якою з вашого рахунку зніметься немаленька сума за перші кілька секунд зв’язку.
Як реагувати на «німі» дзвінки
Багато хто просто не відповідає на телефонні дзвінки від невідомих номерів. І це спрацьовує. Абонент, з ким не вдалося встановити контакт, перестає цікавити аферистів, і вони з часом видаляють такий номер зі своєї бази даних.
Але рішення «відповідати чи не відповідати» – приймати виключно вам. Адже двінок з незнайомого номеру може бути важливим. Наприклад, хтось із контактів може змінити номер телефону. А іноді є потреба подзвонити з іншого номеру, коли власний телефон розрядився або зламався. Або близька людина потрапила у неприємну ситуацію чи навіть у біду і не може скористатися власним телефоном.
Втім, в таких випадках, як правило абонент буде проявляти більше наполегливості, ніж шахрай. І на одній спробі не зупиниться, а буде намагатися все ж таки додзвонитися до вас.
Отже, питання не просте. І рішення вам слід прийняти самостійно. Але принаймні ви озброєні інформацією – хто і навіщо може телефонувати і мовчати. Тож будете поводитися обережніше.
Можливо, вам також буде цікаво: Чи можна знімати на відео процес вручення повістки – пояснення ТЦК