Квартири у Дніпрі на Дім РІА

Україна розглядає відмову від долара, аби міцніше прив’язати свою валюту до євро – Пишний

Україна розглядає відмову від долара, аби міцніше прив’язати свою валюту до євро – Пишний

Україна розглядає відмову від долара, аби міцніше прив’язати свою валюту до євро. Про таке розповів і інтерв’ю Reuters голова Національного банку України Андрій Пишний.

Україна розглядає можливість відмови від прив’язки до долара США, потенційно наближаючи свою валюту до євро на тлі фрагментації світової торгівлі та зміцнення зв’язків із Європою, заявив голова Національного банку України Андрій Пишний в інтерв’ю Reuters, передають «Новини України – НСН».

Можливий вступ до Європейського Союзу, «посилення ролі ЄС у забезпеченні наших оборонних можливостей, більша волатильність на глобальних ринках і ймовірність фрагментації світової торгівлі» змушують центральний банк переглядати, чи має євро стати базовою валютою для гривні замість долара, зазначив Пишний у коментарі електронною поштою.

Ця робота є складною і вимагає якісної, багатогранної підготовки, – додав він

Чому Україна розглядає відмову від долара

Україна розглядає відмову від долара, аби міцніше прив’язати свою валюту до євро – Пишний

Долар домінує у міжнародній торгівлі та становить більшість світових резервів. Такі країни, як Саудівська Аравія та Гонконг, прив’язують свої валюти до долара. Проте за президентства Дональда Трампа США розв’язали торговельну війну, запровадивши чи не найвищі тарифи за століття, що спонукало деяких експертів сумніватися в майбутній ролі долара як глобальної резервної валюти.

На четвертий рік війни з Росією Україна також зіткнулася з тимчасовим припиненням військової допомоги від Трампа. Європейські лідери, зокрема з ЄС, пообіцяли посилити військову підтримку Києва, щоб вона стала основою майбутньої безпеки України, але прогрес у цьому напрямку залишається складним.

Фенікс Кален, глобальний керівник досліджень ринків, що розвиваються, у Societe Generale, зазначив, що роздуми України відповідають ширшій тенденції, коли країни переосмислюють свої геополітичні, безпекові та торговельні зв’язки в умовах зміни світового порядку.

«У випадку України її доля пов’язана з Європою та європейською обороною. З цієї перспективи економічні та політичні прагнення значною мірою пов’язані з євро, тож є багато причин, чому вони розглядають цей перехід», – сказав Кален

Тим часом Україна уклала угоду, яка надає США преференційний доступ до нових угод щодо українських мінералів і фінансує інвестиції в реконструкцію країни. Після повернення Трампа до Білого дому індекс долара (DXY) знизився більш ніж на 9% проти кошика основних валют, оскільки інвестори скорочують вкладення в американські активи.

Деякі експерти застерігають від пов’язування до долара з його статусом резервної валюти. Проте історично доларові резерви були пов’язані з безпековими альянсами та військовими зв’язками з Вашингтоном. За словами Пишного, транзакції в доларах США продовжують домінувати на всіх сегментах валютного ринку, але частка операцій у євро зростає, хоча поки що помірно.

Автори зазначають, що Міністерство фінансів США не відповіло на запит про коментар з цього приводу.

Гривня і долар – контекст

Україна запровадила гривню в 1996 році, і протягом десятиліть долар був базовою валютою. Одразу після вторгнення Росії в лютому 2022 року НБУ запровадив валютні обмеження та зафіксував офіційний курс гривні на рівні близько 29 до долара. Пізніше через накопичення фіскальних дисбалансів гривню довелося девальвувати.

У жовтні 2023 року НБУ перейшов від фіксованого курсу до керованого режиму обмінного курсу, використовуючи долар як базову валюту для валютних інтервенцій та згладжування коливань курсу.

ЄС розпочав переговори про членство з Україною та Молдовою майже рік тому, але шлях до вступу буде довгим і складним. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у лютому заявила, що Україна може приєднатися до ЄС до 2030 року за умови продовження реформ політичної та судової систем у нинішньому темпі. У рамках підготовки Молдова з 2 січня змінила базову валюту для молдовського лея з долара на євро.

Відновлення інвестиційної та споживчої активності завдяки тіснішим зв’язкам із Європою та економічній нормалізації сприятиме невеликому зростанню економіки України протягом наступних двох років до 3,7–3,9%, зазначив Пишний, хоча економічна траєкторія значною мірою залежить від розвитку конфлікту. «Швидке завершення війни, очевидно, було б позитивним сценарієм з хорошими економічними результатами, якщо воно включатиме гарантії безпеки для України», – сказав він. «Проте важливо визнати, що економічні переваги від закінчення війни, ймовірно, потребуватимуть часу для повної реалізації».

Україна залежить від зовнішнього фінансування для підтримки воєнних зусиль. Пишний зазначив, що цього року очікується 55 мільярдів доларів, які не лише покриють дефіцит бюджету, а й дозволять створити резерв державних фінансів на наступні роки, коли обсяги допомоги, ймовірно, почнуть скорочуватися.

«Ми прогнозуємо, що Україна отримає близько 17 мільярдів доларів у 2026 році та 15 мільярдів у 2027 році», – додав він

Ще новини України: Як працюватиме угода про копалини, яку сьогодні має ратифікувати ВР, – пояснила Свириденко

Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу