У МОН України зробили низку заяв, які викликали широкий суспільний резонанс. Йдеться про можливе відрахування студентів-чоловіків старших 25 років вже після весняної сесії цього року. А також про обов’язкове відпрацювання після навчання для бюджетників.
Заяви зробив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в інтерв’ю “Дзеркалу тижня“.
«Новини України – НСН» розповідають, що про це відомо.
Відрахування студентів-чоловіків
Цьогоріч Міністерство освіти і науки України разом із приймальними комісіями та адміністраціями вищих навчальних закладів посилює увагу до мотивації вступників, особливо чоловіків віком від 25 років. У понад сотні закладів вищої освіти тривають перевірки щодо реального навчання студентів, аби запобігти використанню освіти як підстави для ухилення від мобілізації.
Зараз приймальні комісії, адміністрації університетів, Міністерство освіти і науки, практично всі націлені на те, щоб освіта не використовувалася не за призначенням, зокрема як засіб уникнення мобілізації. Увага до намірів і мотивації вступника цього року буде високою, – сказав заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький
За словами Винницького, наразі понад сотня закладів освіти проходять перевірку щодо того, чи справді в них навчаються студенти чоловічої статі віком 25 років і старше, які були зараховані. Перевірка відбувається фізично, безпосередньо в аудиторіях, а також перевіряються документація, результати іспитів.
І вже зараз очевидно, що цього року ми матимемо досить багато студентів, які за результатами сесії в травні-червні будуть відраховані, – підкреслив він
Водночас, за словами заступника міністра, є і велика кількість чоловіків віком від 25 років, які “зрозуміли, що освіта – це та річ, якою вони не скористалися, коли їм було по вісімнадцять”, і зараз повернулися до цього питання. За його словами, такі особи часто є зразковими студентами.
І ми дуже зацікавлені в тому, щоб вони далі розвивалися. Адже це і є майбутній людський капітал нашої країни. Це позитивно, – додав він
Відпрацювання після навчання на бюджеті
Крім того, Вінницький повідомив про намір держави запровадити обов’язкове відпрацювання для студентів, які отримали освіту за бюджетний кошт.
Йдеться про те, що державне замовлення має справді стати замовленням держави. Це означає: якщо держава оплачує сто відсотків вартості навчання якогось фахівця, то цей фахівець має певні обов’язки перед нею, – сказав Винницький
Він сподівається, що найближчим часом буде ухвалено цю новацію.
Це буде стосуватися, передусім, медиків, педагогів та інших критично важливих для держави спеціальностей.
Зміни прокоментував також і голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак. В інтервʼю українському медіа він пояснив, що багато студентів, які навчалися на бюджеті, не працюють потім за обраними спеціальностями. Таким чином держава витрачає гроші, проте не отримує необхідних фахівців.
Бабак, пояснив, що студенти після двох років навчання мають зробити вибір, чи продовжуватимуть вони здобувати освіту за обраною спеціальністю. Якщо так, то вони мають підписати контракт з державою.
За словами посадовця, деталі змін ще обговорюватимуть. Проте посадовець каже, що впровадження системи точно не відбудеться з вересня 2025 року і будь-які зміни стосуватимуться лише нових вступників.
Ще новини України: Підвищення пенсій, субсидії, тарифи, відстрочки, бензин зі спиртом, нові світлофори – що зміниться з 1 травня для українців