Закон щодо НАБУ, ухвалений вчора Верховною Радою в турборежимі і вже підписаний Зеленським, не на жарт стривожив українське суспільство. Протести сьогодні збираються знову. Причому кількість міст, де заплановані акції, обчислюється десятками. Їх у рази більше, ніж було вчора. Тим часом все гучніше лунають заяви від західних партнерів. У Зеленського просять принаймні пояснень. І зазначають: ситуацію ще можна врятувати. Верховна Рада пішла на чотиритижневі канікули. А Зеленський зробив заяву ввечері 23 липня.
«Новини України – НСН» зібрали актуальну інформацію навколо цієї ситуації. Розповідаємо, що відомо.
Протести сьогодні збираються знову
Сьогодні ввечері українці знову збираються на протести проти утисків антикорупційних органів. Мирні акції заплановано у десятках міст. Київ, Львів, Дніпро, Харків, Одеса, Луцьк, Полтава, Чернівці…..
У мережі публікують переліки міст.
В коментарях до таких дописів люди додають свої міста. І можна побачити, що акції відбуваються не тільки у мегаполісах та обласних центрах, а й о маленьких містах.
Очікується, що серед мітингувальників будуть публічні особи, військові, ветерани, активісти. Громадяни обіцяють стояти до пізньої ночі (до початку комендантської години).
Також акція запланована у Варшаві, де багато українців.
Чим закінчилися протести 22 липня
Нагадаємо, напередодні ввечері масштабні акції протесту відбулися в Києві, Одесі, Вінниці, Дніпрі, Тернополі, Львові….
Це були перші протести за час повномасштабного вторгнення.
Зокрема, у столиці демонстрація відбулася через кілька годин після того, як Верховна Рада проголосувала за документ. Пройшла вона неподалік Офісу президента, на площі Івана Франка, і зібрала декілька тисяч людей. Головні гасла: “Змінимося або помремо”, “Стріляєте у своїх”, “НАБУ – бути”, “Ветувати 12414”.

Фото: Yulia Sirko

Фото: Yulia Sirko
О 23:40, коли протестувальники розійшлись через комендантську годину, сайт парламенту оновив статус законопроекту, вказавши, що Володимир Зеленський підписав його.
Що пишуть про протести в Україні міжнародні ЗМІ
Масові акції протесту – це нетипова подія в Україні в умовах повномасштабної війни, тому вона привернула увагу майже усіх західних ЗМІ.
Так, Associated Press нагадало, що протести залишаються традиційною формою громадського тиску в Україні, де дві попередні революції були переможними для громадськості. Тому не дивно, що ухвалення законопроекту щодо НАБУ та САП викликало громадське обурення в Україні.
“Боротьба з глибоко вкоріненою корупцією має вирішальне значення для прагнення України вступити до Європейського Союзу та зберегти доступ до мільярдів доларів західної допомоги. Ухвалення законопроекту… виглядає більшим моральним ударом, ніж звичайні російські атаки безпілотниками та ракетами”, – говориться в статті агентства
Politico пише, що будь-які протести в Україні обмежені воєнним станом і комендантською годиною.
“Але сотні українських цивільних осіб, ветеранів війни та солдатів, а також правоохоронці з боротьби з корупцією прийшли до центру Києва та скандували: “Вето! Вето! Вето!” у напрямку офісу Зеленського”, – зазначає видання
ВВС вважає, що прийнятий закон суперечить більш ніж десятирічним зусиллям України щодо підтримки демократії та боротьби з корупцією.
“Саме такі прагнення призвели до повстання на Євромайдані та падіння проросійського президента Віктора Януковича у 2014 році, а потім до вторгнення Росії та загибелі сотень тисяч людей”, – говориться в матеріалі
Реакція західних партнерів: «Ситуацію ще можна врятувати»
Багато країн Євросоюзу відреагували на ухвалення Україною закону №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Як повідомляє Sky News, міністр у європейських справах Франції Бенджамін Аддад заявив, що ситуацію з обмеженням незалежності НАБУ та САП «ще можна врятувати».
Валдіс Домбровскіс, комісар ЄС з економіки, відповідальний за нагляд за фінансовою допомогою Україні, наголосив на важливості НАБУ та САП в інтерв’ю Financial Times.
Він заявив, що обидва агентства «мають вирішальне значення для програми реформ України і мають діяти незалежно одне від одного, щоб боротися з корупцією та підтримувати громадську довіру».
«Наша поточна фінансова допомога Україні зумовлена прозорістю, судовою реформою і демократичним управлінням», – сказав Домбровскіс
«Те саме стосується і шляху України до вступу до ЄС, який також потребуватиме потужного потенціалу боротьби з корупцією», – підкреслив комісар
МЗС Німеччини підкреслило у своєму повідомленні на платформі X, що «незалежність і сила» українських антикорупційних інститутів мали вирішальне значення для реформ, проведених у країні за останні роки, і що Україна й надалі буде оцінюватися на основі її прогресу в цій галузі.
Тим часом Міністерство закордонних справ Швеції висловило серйозне занепокоєння щодо незалежності українських антикорупційних органів після прийняття закону.
«За останнє десятиліття Україна досягла значного прогресу у боротьбі з корупцією – вкрай важливо не зупинятися на досягнутому. Швеція залишається надійним партнером України у її реформаторських зусиллях», – наголосили в Міністерстві
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп зазначив, що антикорупційні органи України відіграють вирішальну роль у її реформах.
«Обмеження діяльності цих органів стане серйозним кроком назад», – додав він.
«Захист незалежності цих інституцій та подальший прогрес у галузі верховенства права залишаються ключовими факторами процесу вступу України до ЄС», – сказав міністр закордонних справ
Раніше Організація економічного співробітництва та розвитку попередила Київ, що підрив антикорупційних інститутів України негативно вплине на інвестиції в оборону та фінансування відновлення країни.
Урсула фон дер Ляєн хоче отримати пояснення
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вимагає пояснень від президента України Володимира Зеленського щодо закону, який обмежує повноваження і незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), повідомляє AFP.
Президентка фон дер Ляєн висловила свою серйозну стурбованість щодо наслідків поправок і попросила український уряд надати пояснення, – повідомив у середу, 23 липня, речник Єврокомісії Гійом Мерсьє
Він додав, що повага до верховенства права та боротьба з корупцією “є ключовими елементами Європейського Союзу”.
“Від України, як країни-кандидата, очікують повного дотримання цих стандартів. Компромісу бути не може”, – наголосив речник
Зеленського попереджали
За даними видання FT, цього тижня президент Франції Еммануель Макрон та президент Європейської ради Антоніу Кошта розмовляли з Володимиром Зеленським, закликавши його переглянути законодавчі зміни щодо незалежності антикорупційних органів.
Також джерела FT стверджують, що пізно ввечері у вівторок, 22 липня, віцепрем’єр з питань європейської інтеграції Тарас Качка та інші українські високопосадовці почали телефонувати та надсилати текстові повідомлення західним дипломатам, щоб спробувати виправдати позицію Києва та розвіяти їхні побоювання щодо концентрації влади президентом…
Верховна Рада пішла на канікули
Нардеп “Голосу” Ярослав Железняк повідомив, що Верховна Рада після ухвалення скандального законопроєкту №12414 щодо обмеження незалежності НАБУ та САП пішла на “перерву” майже до кінця серпня.
Він звернувся до українців із закликом не вірити в історію, що у Раді “виправлять за два тижні” закон щодо НАБУ і САП.
Для розуміння – Рада після руйнації антикорупційного законодавства зараз пішла на “перерву” на 4-ти тижня, до 20-х чисел серпня. Тож нічого навіть теоретично не буде. Ну, а там далі зроблять вигляд, що і тема вже не так актуальна. Як завжди. Ще для збереження традицій водити хороводи, треба створити робочу групу і раду антикорупціонерів при Офісі Президента на 100 експертів, – зазначив Железняк
Зеленський зробив заяву
Ввечері 23 липня Зеленський заявив, що внесе до Верховної ради законопроєкт, який має посилити незалежність антикорупційних органів. Документ підготують спільно з правоохоронною та антикорупційною командою:
Я запропоную Верховній Раді України законопроект, який буде відповіддю. Який забезпечить силу системі правопорядку, і НЕ буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку, і дуже важливо – всі норми для незалежності антикорупційних інституцій – будуть, і дуже очікую від самої нашої групи керівників правоохоронних та антикорупційних органів, від Генерального прокурора – конкретних пропозицій тих норм, які мають спрацювати. Це буде президентський законопроєкт, і ми реалізуємо це в рамках нашої стратегії трансформації держави –
– сказав він
Ще новини України: Справа ПриватБанку: НАБУ і САП заявили про завершення розслідування щодо Коломойського та ще п’ятьох осіб