Зеленський проігнорував протести і підписав закон про НАБУ і САП. Закон №12414 вже оприлюднено у «Голосі України» і він вступив у силу. Документ дає генеральному прокурору повний адміністративний контроль над НАБУ та САП.
Про це інформують «Новини України – НСН».
Зеленський підписав закон про НАБУ і САП
Президент Володимир Зеленський підписав прийнятий 22 липня Верховною Радою законопроєкт «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану», деякі пункти якого обмежують повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і підпорядковують їхню діяльність генеральному прокурору.
Зазначимо, що увечері 22 липня дані у картці законопроєкту тричі змінювали: спочатку закон повернули з підписом президента, згодом помітка зникла, а за деякий час у картці знову зʼявився підпис Зеленського.
Закон №12414 вже оприлюднено у «Голосі України»
Видання Верховної Ради “Голос України” вже опублікувало інформацію про прийняття закону щодо скорочення повноважень НАБУ і САП. Публікація з’явилася у виданні сьогодні вночі. І це означає, що закон набирає чинності вже сьогодні — 23 липня.
З повним текстом закону можна ознайомитися нижче..
Зеленський записав відеозвернення вночі
«Антикорупційна інфраструктура працюватиме, тільки без російських впливів – від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше. Звісно, що НАБУ та САП будуть працювати. І важливо, що Генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалась невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону. Це те, що справді потрібно для України», — сказав Зеленський у своєму вечірньому зверненні, яке з’явилося пізніше, ніж зазвичай – після другої ночі
Що викликало обурення громадськості
Ухвалений і вже підписаний закон дає генеральному прокурору повний адміністративний контроль над НАБУ та САП
Зміни, які розбалансовують антикорупційну систему
Поправки, внесені до другого читання законопроєкту, дозволяють генеральному прокурору:
- передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
- витребувати матеріали будь-яких справ САП;
- передавати провадження НАБУ до інших органів досудового розслідування;
- надавати НАБУ письмові вказівки, обов’язкові до виконання.
Таким чином, незалежні органи – НАБУ і САП – втрачають автономію, передбачену законодавством і закріплену у зобов’язаннях України перед міжнародними партнерами.
Хто голосував за законопроєкт №12414
Законопроєкт №12414 був прийнятий голосами 263 депутатів. Основну підтримку закон отримав від фракцій «Слуга народу», «Батьківщина» і частини колишньої «ОПЗЖ».
Результати поіменного голосування – ТУТ.
Попри публічні звернення керівництва НАБУ та САП із закликом не підписувати закон, а також критику з боку антикорупційних організацій і правозахисників, Зеленський документ схвалив. Спікер парламенту Руслан Стефанчук підписав його одразу після ухвалення.
Протести й оскарження у Конституційному суді
Одразу після оприлюднення інформації про підписання закону в Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Сумах та інших містах розпочалися масові мітинги з вимогою ветувати документ. Протестувальники назвали його ударом по незалежності антикорупційної інфраструктури.
На акції протесту вийшла переважно молодь.
Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що депутати-опозиціонери готують подання до Конституційного суду, аби оскаржити ухвалений закон. Для цього необхідно зібрати 45 підписів.
Железняк наголосив, що під час розгляду законопроєкту у сесійній залі було порушено низку статей Регламенту, що може стати додатковою підставою для його скасування.
Що кажуть НАБУ і САП
Напередодні голосування очільники НАБУ та САП закликали президента не підписувати документ, заявляючи, що ухвалені норми фактично знищують незалежність інституцій, які забезпечують розслідування топкорупції в Україні.
«Зараз фактично була знищена антикорупційна інфраструктура – те, що створювалося як запит Євромайдану, як запит суспільства, як запит на боротьбу з високопосадовою корупцією. Сьогодні це було знищено, в тому числі особами, щодо яких пред’явлені підозри антикорупційною прокуратурою», — наголосив директор НАБУ Семен Кривонос
Він додав, що зміни суперечать міжнародним зобов’язанням України, і можуть поставити під сумнів подальшу підтримку України з боку західних партнерів.
Реакції у світі на законопроєкт №12414
Довіра між країною, що воює, та її керівництвом на війні важливіша за сучасну зброю – її важко побудувати та зберегти, але легко втратити через одну суттєву помилку керівництва, написав європейський комісар з питань оборони та космосу Андріс Кубілюс щодо подій в Україні.
“Прозорість та відкритий європейський діалог – єдиний спосіб відновити зруйновану довіру”, – зазначив він у соцмережі X
Кубілюс також поширив зроблене кількома годинами раніше повідомлення єврокомісарки з питань розширення Марти Кос після відвертої розмови з прем’єркою Юлією Свириденко та віцепремʼєром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Тарасом Качкою, в якому Кос заявила, що ЄС продовжить працювати “з Україною над необхідними реформами у сфері верховенства права та прогресом на шляху до ЄС”.
“Висловили серйозне занепокоєння останніми подіями у сфері верховенства права, особливо змінами, прийнятими до закону про НАБУ та САП”, – наголосила Кос
Дипломат Майкл МакФол, який разом з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком очолює Міжнародну робочу групу щодо санкцій проти РФ заявляв, що президент України Володимир Зеленський не мав підписувати законопроєкт №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), повідомляється на сайті Верховної Ради України у вівторок.
“Зеленський не повинен підписувати цей законопроект. Українські депутати проголосували за знищення незалежності антикорупційних органів”, – написав МакФол в соцмережі Х у вівторок ввечері ще до того, як стало відомо про підписання Зеленським цього законопроєкту
Президентка Weatherman Foundation Меган Моббз, дочка спецпредставника президента США з питань України Кіта Келлога назвала прийняття законопроєкту “неймовірно дурним рішенням”, прийнятим в найгірший можливий час.
“Це рішення справді, неймовірно, карколомно дурне. Це відбувається в найгірший можливий час, враховуючи нещодавні позитивні зміни в політиці США. Це дає сильний наратив поганим акторам”, – написала Моббз в Х
Реакція світових ЗМІ
«Україна сама створює собі перешкоди у війні за виживання» — під таким заголовком вийшла колонка Bloomberg від штатного колумніста Марка Чемпіона. Він звертає увагу на серію подій у внутрішній політиці України, які, на його думку, є небезпечним відкатом у боротьбі з корупцією. І саме це може поставити під загрозу підтримку Заходу.
Ідеться про обшуки в НАБУ і САП, звільнення Марини Безрукової з Агентства оборонних закупівель і просування партією «Слуга народу» законопроєкту, який гарантує імунітет від кримінального переслідування для всіх, хто причетний до виробництва чи закупівлі зброї.
Ухвалити цей закон у нинішньому вигляді ― це фактично запровадити безкарність у боротьбі з корупцією в оборонній сфері, вважає автор. Арешт активіста Віталія Шабуніна і рейди до антикорупційних установ автор називає політично мотивованими. Усе це відбувається на тлі справи проти близького до президента колишнього віцепремʼєра Олексія Чернишова.
«Важко зрозуміти, вважати це доказом готовності НАБУ боротися з правопорушеннями на найвищому рівні чи доказом прогнилої серцевини системи», ― пише Bloomberg. І додає, що Україна має одні з найсильніших антикорупційних інституцій у світі ― але вони не захищені від політичного втручання в умовах війни
США, які раніше активно тиснули на Київ у боротьбі з корупцією, зараз демонструють байдужість. А Європа, навпаки, дуже зацікавлена, бо саме її платники податків фінансують значну військову допомогу Україні. Тому, підсумовує видання, Зеленському краще не ризикувати довірою західних партнерів і гарантувати ефективне використання коштів. Інакше він швидко перестане бути опорою для України в цій війні та стане її тягарем.
Ще новини України: Рада ліквідувала незалежність антикорупційних органів: це створює загрозу для євроінтеграції України