Сьогодні, 4 травня 2025 року. Всесвітній день щедрості. Міжнародний день померлих матерів. Міжнародний день пожежників. Православні вшановують пам’ять мучениці Пелагії. До Нового року залишилося 241 день. Це неділя, і на цей день припадає 1166-й день повномасштабної війни в Україні.
4 травня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
4 травня – яке сьогодні церковне свято
4 травня православні християни вшановують пам’ять Пелагеї-Заступниці. Пелагія жила в III столітті, в Тарсі (Мала Азія). Дівчина була знатного роду і дуже красива. Одного разу вона почула проповідь про Ісуса Христа і увірувала в Бога, вирішивши присвятити йому життя. Про це не здогадувався син імператора Діоклетіана, який хотів одружитися з дівчиною. Коли він зробив пропозицію, Пелагія відмовила: “Я вже заручилася з Сином Божим, Царем Безсмертним”.
Хлопець був у гніві, але вирішив почекати час, сподіваючись, що дівчина передумає. Пелагія ж зі слугами вирушила до єпископа Клинона, і він хрестив її. Тоді ж дівчина отримала від Бога дар зцілення – коли її слуги раптово осліпли, вона повернула їм зір. Мати Пелагії, дізнавшись про хрещення дочки, сильно розгнівалася, імператорський син після цієї звістки наклав на себе руки. Пеагею доставили до царя для покарання, але імператор, побачивши дівчину, вирішив сам одружитися з нею. Але Пелагея відмовила і йому. Тоді для страти правитель наказав розпалити мідного вола – Пелагія сама увійшла у вогонь, за переказами, її тіло розтануло, наче олія, і розлилося, наче запашне миро, а все місто наповнилося пахощами.
Мощі святої Пелагеї поховали на пагорбі, а за часів царювання імператора Костянтина над ними побудували церкву.
4 травня у світі
Всесвітній день щедрості
Кожного року 4 травня у світі святкують Всесвітній день щедрості. Заходи з приводу цієї події спрямовані на те, щоб у людях прокинулася одна з найкращих якостей характеру – щедрість. Бути щедрим можна не тільки матеріально, але й духовно. Будь-хто може подарувати оточуючим частинку свого тепла, співчуття, турботи та любові.
День відновлення стосунків
День відновлення стосунків, який відзначається щорічно 4 травня, це особлива подія, присвячена не лише відновленню та пожвавленню почуттів та зміцненню зв’язку між партнерами, а й потребі берегти стосунки та докладати зусиль для цього.
Міжнародний день померлих матерів
Міжнародний день померлих матерів – це день матерів, які втратили своїх дітей. Відзначається у першу неділю травня.
Міжнародний день сімейної рівності
Міжнародний день сімейної рівності — це щорічна подія, яка відзначається в першу неділю травня і є днем захисту прав усіх сімей, незалежно від їх структури, складу чи сексуальної орієнтації.
Міжнародний день пожежників
Робота вогнеборців належить до найнебезпечніших, інколи вони самі стають жертвою полум’я. Тому ця професія здавна вважається шляхетною й героїчною, а починаючи з 1999 року світ вшановує її представників у Міжнародний день пожежників, який відзначається щороку 4 травня.
День боротьби з булінгом (День рожевої сорочки)
День боротьби з булінгом (День рожевої сорочки) відзначають у багатьох країнах 4 травня. Це ще одна подія у низці антибулінгових заходів протягом року у світі.
День невисоких людей
4 травня святкують День невисоких людей – одну з незвичайних дат.
Міжнародний день світанкового хору
Міжнародний день світанкового хору – це щорічна подія, яка відзначається в першу неділю травня, коли люди в усьому світі прокидаються рано, щоб послухати прекрасну симфонію співу птахів на світанку.
Міжнародний день шанобливого ставлення до курей
Міжнародний день шанобливого ставлення до курей є щорічною подією, яка відзначається 4 травня.
Міжнародний день пермакультури
Міжнародний день пермакультури, що відзначається в першу неділю травня кожного року, є глобальною подією, присвяченою популяризації та практиці пермакультури.
Всесвітній день веселощів
Одне із цікавих та добрих свят – Всесвітній день веселощів. Дату відмічають щороку кожної першої неділі травня. Свято відбувається з міжнародним розмахом та дуже подобається шанувальникам, дарує людям позитивні емоції та гарний настрій.
День народження складної парасольки
До низки святкових весняних подій належить День народження складаної парасольки, який святкують 4 травня. Кожна людина користується цим корисним аксесуаром, що захищає від дощу.
День Зоряних війн
4 травня кожного року світ відзначає важливе свято у кінематографі – День Зоряних війн. Легендарна космічна сага – це дев’ять епізодів і дві історії про головного персонажа Люка Скайвокера та його героїчну боротьбу з космічними ворогами.
Іменини 4 травня
- Іван, Кирило, Марія, Микита, Никифор, Микола, Миколай, Пелагея.
Талісманом для народжених 4 травня є аквамарин. Це камінь дружби, сміливості та справедливості, який допомагає контролювати емоції своєму господареві. До того ж допомагає зняти зубний біль, підтримує роботу печінки та шлунку.
Традиції, заборони і прикмети 4 травня
У народі 4 травня – свято Пелагея-Заступниця.
Свята Пелагея вважається покровителькою всіх невинно скривджених. Цього дня потрібно обов’язково допомогти тому, кого образили, або хто потребує допомоги, подати милостиню на вулиці, нагодувати голодних.
У храмах у день жінок-мироносиць відбуваються святкові богослужіння, заведено вітати жінок, дарувати їм квіти, дякувати за працю, турботу і гармонію в родині. Головною в цей день вважається бабуся або мама.
Свята Пелагея також вважається заступницею птахів, як диких так і свійських. Також наші предки вірили, якщо цього дня поставити біля засадженої грядки поношене взуття, то урожай буде великим.
У цей час потрібно спостерігати за черемхою: якщо вона рано зацвіла – буде тепле літо. Чим раніше вона починає цвісти, тим спекотнішим буде літо. З цього дня вкривається квітами ліловий бузок, у садах зацвітають нарциси. Саме час саджати часник, щоб влітку вже зібрати врожай.
Ще прикмети 4 травня
- вранці немає роси – погода скоро зміниться;
- зозуля співає – встановиться гарна погода;
- день похмурий видався – почнуться затяжні дощі.
Що не можна робити 4 травня
- Заборонено різати домашню птицю на м’ясо.
- Не можна стригтися і робити манікюр.
- Не варто пліткувати і розкривати чужі секрети.
4 травня в історії
- 1838 — діячі культури викупили з кріпацької неволі Тараса Шевченка
- 1863 — початок будівництва Одеської залізниці на ділянці Одеса-Балта довжиною 257 верст
- 1904 — в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс почали виробництво автомобілів під назвою «Роллс-ройс»
- 1915 — закінчився бій за гору Маківка, який тривав майже тиждень — перший великий бій Українських січових стрільців.
- 1979 — Маргарет Тетчер стає прем’єр-міністром Великої Британії, першою жінкою-прем’єром Великої Британії.
- 1986 — зона евакуації навколо Чорнобиля збільшена до 30 кілометрів
- 2023 — під час російсько-української війни війська української ППО за допомогою ЗРК Patriot вперше в історії збили російську гіперзвукову балістичну ракету «Кинджал».
Народилися 4 травня

Олександр Абраменко, український фристайліст
- 1890 — Микола Бурлюк, український письменник, теоретик мистецтва. Брат Давида Бурлюка, Володимира Бурлюка та Людмили Бурлюк-Кузнецової.
- 1899 — Фрітц фон Опель, промисловець, ракетний піонер та мотогонщик. Онук Адама Опеля, виробника швейних машин і велосипедів, засновника компанії «Опель».
- 1929 — Одрі Гепберн, американська акторка.
- 1950 — Прокопов Євген Йосипович, український скульптор, автор Пам’ятнику на вшанування Небесної сотні та всіх загиблих Героїв України, м. Блумінгдейл, поблизу Чикаго, (США).
- 1988 — Олександр Абраменко, український фристайліст.
Померли 4 травня
- 1949 — Сергій Миротворцев, видатний радянський хірург, академік АМН. Закінчив медичний факультет Харківського університету. Син директора Охтирської гімназії Романа Львовича Миротворцева, який попри заборони царського режиму дозволив гімназистам провести вечір пам’яті Т. Г. Шевченка і взяв у ньому участь, за що був звільнений.
- 1953 — Микола Холодний, український ботанік і мікробіолог.
- 1962 — Вадим Меллер, український художник-авангардист (кубофутурист, конструктивіст), сценограф, дизайнер театральних костюмів, ілюстратор та архітектор.
- 1991 — Євген Лисик, український театральний художник.
- 2017 — Геннадій Польовий (Могила), український художник-графік, публіцист.
Можливо, вам також буде цікаво: Церковний календар на травень 2025 року: коли Вознесіння Господнє