Квартири у Дніпрі на Дім РІА

5 травня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

5 травня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Сьогодні, 5 травня 2025 року. Міжнародний день акушерки. Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. День Європи і День принцес. Православні вшановують святу мученицю Ірину. До Нового року залишилося 240 днів. Це понеділок, і на цей день припадає 1167-й день повномасштабної війни в Україні.

5 травня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.

5 травня – яке сьогодні церковне свято

5 травня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

5 травня – день пам’яті святої мучениці Ірини Македонської.

Ірина у хрещенні, а в миру – Пенелопа, жила в I столітті, в Македонії. Її батько був місцевим правителем-язичником Ліцинієм. Але дочка вирішила взяти собі в наставники християнина.

Одного разу у вікно до дівчини залетіли три птахи – голуб із олійною гілкою, орел із вінком і ворон зі змією. Її наставник дав пояснення: голуб – це символ цнотливості та смиренності, гілка оливкової гілки – Божа благодать, орел із вінком – висота духу і перемога над ворогами, ворон – страждання. До Пенелопи птахи залетіли неспроста – їй судилося пізнати все це і стати нареченою Христовою. Тоді Пенелопа попросила хрестити її й назвалася Іриною. Батько її спершу вмовляв доньку схаменутися, але не зміг переконати і велів кинути під копита коней. Вони ж кинулися на правителя і ледь не угробили його. Ірина молитвами зцілила батька, після чого він, його дружина і ще 3 тисячі свідків увірували в Христа.

Новим правителем міста став язичник Седекія – за проповідь він наказав кинути Ірину в рів зі зміями. Дівчина провела там 10 днів і залишилася неушкодженою. Ці чудеса і стійкість Ірини надихали людей, і вони теж приймали християнство. Сама ж дівчина продовжувала проповідувати та зцілювати. Одного разу в Ефесі вона отримала видіння, що незабаром помре, і пішла в печеру в горах, вхід до якої завалили каменем. Коли через 4 дні відкрили печеру, то тіла святої там не виявили.

5 травня у світі

Міжнародний день акушерки

Вже понад 20 років 5 травня вважається професійним святом акушерок, яке має міжнародний статус. Головною метою цього дня – розповісти людям, наскільки важливою є робота цих фахівців. Важливість цієї надзвичайно складної та відповідальної професії дійсно важко переоцінити. Адже від однієї акушерки залежить здоров’я, а часом і життя сотень молодих матерів та новонароджених малят.

Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю

Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю проводиться 5 травня з 1992 року.

Міжнародний день принцес

Міжнародний день принцес регулярно відзначається 5 травня.

День Європи (створений Радою Європи)

День Європи відзначається 5 травня.

День всесвітньої спадщини Африки

День всесвітньої спадщини Африки відзначається щорічно 5 травня з метою популяризації та відзначення багатої культурної спадщини африканського континенту.

Всесвітній день португальської мови

Всесвітній день португальської мови – це свято португальської мови, якою розмовляють понад 260 мільйонів людей у всьому світі. Цей день, який щорічно відзначається 5 травня.

День карикатуристів

День карикатуристів проводиться 5 травня. Обраний день присвячений карикатурі The Yellow Kid, випущеній 5 травня 1985 року. Це американський комікс, створений Річардом Оутко. Публікувався в газетах, а після перетворився на кольоровий мультфільм.

Всесвітній день гігієни рук

Всесвітній день гігієни рук відзначають 5 травня. У 2008 році ООН, Дитячий фонд ЮНІСЕФ та ВООЗ прийняли рішення щорічно проводити День гігієни рук. Дату вибрано не просто так: 5 день 5 місяця символізують 5 пальців на обох руках людини.

Всесвітній день легеневої гіпертензії

Всесвітній день легеневої гіпертензії проводиться щорічно 5 травня. Легенева гіпертензія – рідкісне захворювання легенів, яке швидко розвивається та потребує дорогого лікування.

День поширення інформації про апное уві сні

День поширення інформації про апное уві сні – щорічний захід, який проходить 5 травня. Метою цього дня є підвищення обізнаності про апное уві сні, поширений розлад сну, який вражає мільйони людей у всьому світі.

День нігтів

День нігтів – щорічне свято, пов’язане з нігтями, яке відзначається 5 травня. Ця подія присвячена мистецтву акрилових і накладних нігтів.

Іменини 5 травня

  • Яків, Ірина, Олександра, Клавдія, Фаїна

Талісманом для народжених 5 травня є малахіт. Він створює в організмі фізичну та емоційну гармонію. Камінь дарує мудрість, хитромудрість та духовні сили.

5 травня  – яке сьогодні свято, прикмети і традиції, пам’ятні дати, іменини

Традиції, заборони і прикмети 5 травня

У народі день прозвали Ірина-розсадниця. Сьогодні можна висаджувати розсаду капусти, але тільки жінкам. У народі вірили: якщо за цю справу візьметься чоловік, тоді урожаю не буде. Наші предки спостерігали за тим, скільки капуста п’є води: якщо багато – до сухого покосу, мало – до мокрого.

У православне свято сьогодні заведено молитися святій Ірині – у неї просять зцілення від недуг, дати сил побороти спокуси. Дівчата моляться біля образу святої про вдале заміжжя, нужденні люди – про хорошу роботу.

У минулі часи помітили, що, якщо 5 травня вночі станеться заморозок, то ще 40 днів вранці буде достатньо холодно. Напередодні 6 травня святкували свято “Ляля”. Найкрасивіша дівчина (Ляля) повинна була кидати подругам вінки. Хто спіймає, ховає подарунок до наступної весни. З цього дня починали висаджувати картоплю.

Ще прикмети 5 травня:

  • ясний і сонячний день видався – до теплого літа і багатого врожаю;
  • птахів не чути – погода скоро зіпсується;
  • блискавка в небі – до врожаю капусти.

Що не можна робити 5 травня:

  • не слід лаятися, провокувати сварки,
  • не можна розпускати чутки і плітки – заробиш зубний біль і застуду на губах,
  • не варто залишати брудний посуд – це до розладу в сім’ї,
  • а також не можна скаржитися на долю – інакше зовсім відвернеться.

5 травня в історії

Визначні події

  • 1581 — в Острозі друкар Іван Федорович видав свій останній твір — «Хронологію» Андрія Римші (перший друкований руський календар).
  • 1821 — На острові Святої Єлени помер Наполеон I.
  • 1836 — У Бельгії почала діяти перша в Європі залізниця.
  • 1891 — у Нью-Йорку відкрили концертний зал «Карнеґі-хол».
  • 1915 — у Відні постала Загальна Українська Рада, загально-українська політична організація, розширення галицької Головної Української Ради
  • 1920 — Війська Директорії УНР та польські війська звільнили Київ.
  • 1920 — проголошено автокефалію Української православної церкви.
  • 1921 — Коко Шанель у Франції вперше представила парфуми «Шанель № 5». Незабаром новинка стала лідером продажів у світі.
  • 1945 — Антинімецьке повстання в Празі.
  • 1949 — Почала діяти Рада Європи.
  • 1988 — Перша телетрансляція з вершини Еверест.
  • 1992 — Кримський парламент проголосив незалежність Криму і призначив на серпень референдум про підтвердження цього статусу.
  • 1999 — Вперше в історії Шотландії відбулися вибори власного парламенту
  • 2014 — створено добровольчий полк «Азов»

Народилися 5 травня

  • 1836 — Сидір Воробкевич (Данило Млака), український письменник, композитор, музично-культурний діяч з Буковини
  • 1900 — Юрій Липа, український громадський діяч, письменник, поет, публіцист, ідеолог українського націоналізму.
  • 1907 — Ірина Вільде, українська письменниця, лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка
  • 1922 — Анатолій Дімаров, український письменник.
  • 1938 — Юрій Іщенко, український композитор.
  • 1988 — Денис Берінчик, український професійний боксер, срібний призер Олімпійських ігор (2012), срібний призер чемпіонату світу 2011.

Померли 5 травня

Максим Лях, солдат Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно). Син волонтерів з Нікопольщини Лілії та Сергія Лях, які активно допомагають ЗСУ і цивільним від початку війни на Донбасі. На фронт пішов добровольцем разом з братом. Брат отримав важке поранення, а Максим загинув.

  • 1821 — Наполеон I Бонапарт, французький імператор у 1804—1814 і 1814—1815 рр.
  • 1984 — Олекса Тихий, український правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи.
  • 2011 — Клод Шулз, останній ветеран Першої світової війни.
  • 2023 — Максим Лях, солдат Збройних сил України, учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно). Син волонтерів з Нікопольщини Лілії та Сергія Лях, які активно допомагають ЗСУ і цивільним від початку війни на Донбасі. На фронт пішов добровольцем разом з братом. Брат отримав важке поранення, а Максим загинув.

Можливо, вам також буде цікаво: Церковний календар на травень 2025 року: коли Вознесіння Господнє

Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу