Сьогодні, 9 травня 2025 року. День Європи в Україні і світі. Православні вшановують пам’ять перенесення мощів святого Миколи Чудотворця. До Нового року залишилося 236 днів. Це п’ятниця, і на цей день припадає 1171-й день повномасштабної війни в Україні.
9 травня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
9 травня – яке сьогодні церковне свято
9 травня в церковному календарі — день перенесення мощів святого Миколи Чудотворця. У народі його також називають “Микола Літній”. Це свято пов’язане з перенесенням мощів святителя Миколая з Мир Лікійських (сучасна Туреччина) до італійського міста Барі.
У XI столітті грецька імперія переживала важкий час. Турки спустошували її володіння в Малій Азії, розоряли міста і села, вбивали їх жителів і зневажали святині. Мусульмани намагалися знищити мощі святителя Миколая, якого глибоко шанували всі християни.
Жителі міста Барі, розташованого на березі Адріатичного моря, вирішили врятувати мощі святителя. Барійські моряки “здобули” (фактично, викрали) їх у ченців Лікії. 8 травня кораблі повернулися до Барі, і радісна звістка облетіла все місто. Наступного дня, 9 травня, мощі святителя Миколая урочисто перенесли до церкви святого Стефана, що знаходилася недалеко від моря. Через рік була побудована церква на честь святителя Миколая і освячена папою Урбаном II.
У наш час мощі Миколая Чудотворця зберігаються в базиліці Святого Миколая в Барі.
9 травня у світі
День Європи
День Європи, що святкується 9 травня, присвячений миру та єдності країн Європейського союзу. Інша його назва – День декларації Шумана. Сьогодні відзначають День Європи і в Україні.
День ґудзиків
День ґудзиків – це неофіційне свято вшанування однієї з найпоширеніших і найуніверсальніших застібок у світі, відзначається 9 травня.
День магнітної абетки
День магнітної абетки – день гри та навчання, це веселий і пізнавальний день, який відзначається 9 травня кожного року.
Іменини 9 травня
- Микола, Василій, Йосип, Роман, Олена, Юлія, Іван, Петро, Степан
Талісманом людини, народженої 9 травня, є амазоніт. Екзотичний камінь, який, за переказами, здатний принести в життя свого власника спокій та гармонію. Здавна амазоніт використовується для лікування головного болю.
Традиції, заборони і прикмети 9 травня
Сьогодні день пам’яті одного з найбільш шанованих святих Миколая Чудотворця. У народі – Микола Літній або Микола Теплий. День має багато цікавих звичаїв і прикмет, а також застережень.
У свято віряни йдуть до церкви, щоб помолитися святому Миколаю й попросити його про диво. У народі Миколу Чудотворця просять уберегти врожай, худобу і домашню птицю.
За старих часів на Миколая святили воду. Її пили за хвороб, окропляли дім і домашніх тварин від усього недоброго. Вважається, що в день Миколая потрібно обов’язково допомогти кому-небудь, щоб отримати заступництво святого.
Не слід зашторювати вікна вдень – за народними повір’ями Микола заглядає у вікна, щоб дізнатися, чи не потрібна вам його допомога.
В цей період було прийнято садити картоплю та сіяти пшеницю.
Ще прикмети 9 травня:
- дощить — до багатого урожаю;
- почути квакання жаб — чекайте на великий урожай вівса;
- вільха квітне — час сіяти гречку;
- на горобині квіти — осінь буде короткою;
- вночі грім гримить — до теплої погоди.
Що не можна робити 9 травня:
- Не можна ображатися і сваритися.
- Заборонено лінуватися.
- Не варто стригти волосся.
9 травня в історії
Визначні події
- 1913 — на екрани Франції вийшов фільм «Фантомас» — перша в довгому ряду екранізація.
- 1919 — Симон Петлюра обраний головою Директорії УНР.
- 1920 — проведено польсько-український парад на Хрещатику з нагоди звільнення Києва від більшовиків
- 1945 — в СРСР: офіційна перемога СРСР і союзників над нацистською Німеччиною. На ЦА ім. Фрунзе приземлився Лі-2 з екіпажем А. Семенкова, що доставив у Москву акт про капітуляції нацистської Німеччини.
- 1950 — створено Європейське об’єднання вугілля і сталі, — перше європейське співтовариство, що стало передвісником Євросоюзу.
- 2022 — Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден підписав Закон S.3522 про Ленд-ліз для захисту демократії в Україні та боротьби проти Росії.
Народилися 9 травня
- 1837 — Адам Опель, засновник компанії Adam Opel GmbH.
- 1871 — Володимир Гнатюк, український фольклорист, етнограф, літературознавець, видавець, академік Української академії наук.
- 1890 — Кирило Осьмак, український військовий і політичний діяч, Президент УГВР.
- 1936 — Юрій Іллєнко, український кінорежисер, кінооператор, сценарист та політик.
- 1995 — Віктор Дяченко, український телеведучий, журналіст, диктор, актор дубляжу.
Померли 9 травня

Кость Пестушко («Блакитний», «Степовий»), український військовий діяч, отаман Степової дивізії, Головний отаман Холодного Яру, загинув у бою з підрозділом криворізьких чекістів
- 1921 — Кость Пестушко («Блакитний», «Степовий»), український військовий діяч, отаман Степової дивізії, Головний отаман Холодного Яру, загинув у бою з підрозділом криворізьких чекістів.
- 1986 — Тенцинг Норгей, шерпський альпініст, який разом з Едмундом Гілларі та Джоном Гантом у 1953 році вперше підкорили найвищу вершину світу Еверест.
- 2017 — Роберт Майлз, італійський продюсер, композитор, музикант і DJ.
Можливо, вам також буде цікаво: Церковний календар на травень 2025 року: коли Вознесіння Господнє