Після кількох тижнів інтенсивних переговорів Європейський Союз і Сполучені Штати Америки уклали рамкову угоду про тарифи.
Про це розповідають «Новини України – НСН»..
Ця домовленість була укладена напередодні завершального раунду тарифних переговорів між США та Китаєм.
Для досягнення угоди, оголошеної в неділю, лідерам Вашингтона та Брюсселя довелося провести особисту зустріч.
Такий підхід уже виправдав себе в попередніх угодах, укладених президентом США Дональдом Трампом. Незважаючи на початкові сумніви щодо їхніх перспектив, особиста участь Трампа в переговорах щоразу приводила до згоди між сторонами.
Нинішня угода має важливе значення для обох сторін, адже значна кількість бізнесів і робочих місць залежить від того, що в ЄС називають «найбільшими у світі двосторонніми торговельно-інвестиційними відносинами».
Адміністрація Трампа вважає цю угоду значною перемогою, і в багатьох аспектах це відповідає дійсності.
Проте для президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн ця домовленість не є повною поразкою.
«Уся європейська преса зараз вихваляє президента, захоплюючись угодою, яку він уклав від імені американців», – написав віцепрезидент США Джей Ді Венс у дописі на платформі X.
«Завтра американські ЗМІ, без сумніву, будуть переповнені заголовками на кшталт “Дональд Трамп отримав лише 99,9% того, що вимагав”», – додав він із сарказмом.
Деталі угоди
Для ЄС позитивним результатом стало зниження американського тарифу до 15% замість попередніх 30%.
Однак це все одно суттєва зміна, оскільки новий тариф значно вищий, ніж той, що діяв до так званого Дня звільнення Трампа в квітні, і поступається британському тарифу в 10%.
Брюссель може наголосити, що знижений тариф переважно застосовується до експортних товарів, таких як фармацевтична продукція та напівпровідники.
Це також означає, що європейські автовиробники зіткнуться з 15%-м імпортним тарифом у США замість 25%, які Трамп погрожував запровадити глобально у квітні.
Натомість, за словами Трампа, ЄС «відкриває свої ринки з нульовим тарифом» для американського експорту.
Сталь і алюміній із ЄС продовжуватимуть обкладатися 50%-м тарифом при імпорті до США.
Європа також значною мірою залежить від США в питаннях безпеки. У Брюсселі, ймовірно, побоювалися, що Трамп може припинити постачання зброї Україні, вивести американські війська з регіону або навіть вийти з НАТО.
«На жаль, ЄС перебував у слабкій позиції. У нього не було вибору. Трамп не збирався поступатися, і ЄС погодився на 15%. Чесно кажучи, це невдалий день для міжнародної торгівлі. Але могло бути й гірше», – прокоментував для BBC Джон Кларк, колишній представник ЄС на торговельних переговорах.
ЄС протягом кількох тижнів демонстрував жорстку позицію, погрожуючи запровадити відповідні митні тарифи.
Якби європейці реалізували свої погрози, це зачепило б американські товари на суму 100 мільярдів євро.
У травні було опубліковано 217 сторінок переліку товарів, які могли потрапити під санкції, включаючи рогату худобу, віскі та деталі для літаків.
Проте напередодні переговорів позиція ЄС зіткнулася з серйозними викликами.
Ризик торговельної війни з найбільшою економікою світу виник у невдалий момент.
Економічне зростання в Європі останнім часом було слабким, а Європейський центральний банк нещодавно попередив, що «ситуація залишається надзвичайно непередбачуваною, особливо через торговельні конфлікти».
Угода частково усуває цю невизначеність. Європейська комісія, яка веде торговельні переговори від імені 27 країн-членів ЄС, дійшла висновку, що угода варта компромісу, навіть якщо 15%-ві тарифи Трампа зменшать обсяги торгівлі, роблячи європейський експорт до США менш конкурентоспроможним.
У рамках угоди ЄС також зобов’язався закупити в США енергоносії та зброю на сотні мільярдів доларів.
Трамп заявив, що ЄС збільшить свої інвестиції в США на 600 мільярдів доларів, зокрема в американську військову техніку, і витратить 750 мільярдів доларів на енергетичний сектор.
Ця угода стала знаковим моментом у відносинах між Вашингтоном і Брюсселем.
Шлях до угоди
Досягнення цієї угоди було непростим процесом.
Обидві сторони вели жорсткі переговори, не бажаючи легко поступатися, але водночас прагнули уникнути затягування переговорів після крайнього терміну 1 серпня.
Трамп давно критикує торговельну політику Європи, називаючи її несправедливою.
По-перше, його непокоїв торговельний дефіцит. Минулого року США імпортували з ЄС товарів на 236 мільярдів доларів більше, ніж експортували.
Трамп має спрощене уявлення про торгівлю, вважаючи, що дефіцит свідчить про втрату американського багатства. Насправді міжнародна торгівля є значно складнішим процесом.
По-друге, Трамп критикував суворі європейські стандарти, які, на його думку, ускладнюють американським компаніям продаж продукції в ЄС, зокрема автомобілів і сільськогосподарських товарів.
Урсула фон дер Ляєн визнала необхідність вирішення проблеми торговельного дефіциту.
Оголошуючи про угоду, вона заявила: «Нам потрібно відновити баланс. У нас чудові торговельні відносини з великим обсягом торгівлі. Ми зробимо їх більш стійкими».
Ця угода підкреслює серйозність намірів Трампа переглянути принципи торговельних відносин США, найбільшої економіки світу, з іншими країнами.
Враховуючи, що ЄС об’єднує 27 різних країн, укладення цієї угоди було одним із найскладніших завдань.
Угода була досягнута через кілька днів після укладення іншої важливої домовленості між США та Японією, а також після угод із Великою Британією, В’єтнамом та Індонезією.
Попереду в США переговори з трьома ключовими торговельними партнерами – Мексикою, Канадою та Китаєм.
Оскільки Трамп налаштований на швидке досягнення угод, найближчі 48 годин можуть принести додаткові позитивні новини для світової економіки.
За останні місяці США та Китай провели три раунди переговорів. Цього тижня вони зустрінуться в Стокгольмі в понеділок і вівторок.
Очікується, що підвищення тарифів між двома найбільшими економіками світу – США та Китаєм – може бути відтерміноване ще на 90 днів.
Нещодавно Трамп заявив, що США «дуже добре ладнають із Китаєм» і що основну проблему – експорт рідкісноземельних металів – уже вирішено.
Завдяки чітким контурам угоди з ЄС Вашингтон отримав сильнішу позицію перед переговорами з Пекіном.
Однак Китай займає більш жорстку позицію, ніж інші торговельні партнери США.
Якщо переговори між США та Китаєм зайдуть у глухий кут, у найближчі місяці світова торгівля може зіткнутися з новими труднощами.
Ще новини України і світу: Україна отримає менше грошей від ЄС, тому що влада не виконала обіцянок – речник Європейської комісії