Сьогодні, 26 квітня 2025 року. Міжнародний день пам’яті Чорнобиля. Всесвітній день пілотів. Всесвітній день ветеринара. День «Обійми друга». Сьогодні православні вшановують пам’ять священномученика Василя. Також сьогодні Світла субота Великоднього тижня. До Нового року залишилося 249 днів. Це субота, і на цей день припадає 1158-й день повномасштабної війни в Україні.
26 квітня – яке сьогодні свято, які існують прикмети і традиції цього дня, у кого іменини, які пам’ятні дати, пов’язані з цим днем.
26 квітня – яке сьогодні церковне свято
26 квітня в церковному календарі — день пам’яті священномученика Василя. Він був єпископом у місті Амасії у IV столітті. Відомий своєю відданістю християнству, захистом вірян та боротьбою проти язичництва і ідолопоклонства. Його історія тісно пов’язана з імператором Ліцинієм, який закохався в служницю своєї дружини, Глафіру. Щоб врятувати Глафіру від імператора, цариця відправила її до Василя в Амасію. Коли імператор дізнався, що Глафіра жива, він наказав доправити її та Василя до себе. Після прибуття Глафіру вбили, а Василя кинули до в’язниці, де він відмовився відректися від своєї віри і був страчений.
26 квітня в Україні
День міста Львів
Львів – одне із найстаріших та найкрасивіших українських міст. День міста Львів раніше припадав на першу суботу травня. Однак, у 2024 році святкування Дня міста Львів було перенесено на 27-28 квітня. Перенесення повʼязане із реформою церковного календаря ПЦУ, що була запроваджена з 1 вересня 2023 року.
26 квітня у світі
Міжнародний день пам’яті Чорнобиля
26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду.
За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала також і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
10 фактів про наслідки Чорнобильської катастрофи
- Чорнобильській катастрофі присвоїли сім балів з 7 можливих за міжнародною шкалою ядерних подій (INES), що зробило її найбільшою техногенною катастрофою тих часів.
- В результаті аварії на Чорнобильській АЕС було викинуто в 100 разів більше радіації, ніж від ефекту атомних бомб, скинутих на Хіросіму і Нагасакі в 1945-у році.
- Ядерні дощі пройшли так далеко, що дійшли навіть до Ірландії.
- 800 тисяч чоловіків ризикували своїм життям та здоров’ям, аби запобігти наслідкам аварії і стабілізувати ситуацію. Вони працювали в зоні підвищеного ризику, піддаючись впливу радіації. 25 тисяч з них померли, а понад 70 тисяч стали інвалідами.
- 20% з цих смертей були самогубствами.
- Грінпіс стверджує що аварія в Чорнобилі стала причиною смерті від раку близько 90 тисяч осіб по всьому світу.
- Більше 5 мільйонів людей живуть в районах, які вважаються «забрудненими» радіоактивними речовинами після аварії.
- Аварія на Чорнобильській АЕС визнана найсерйознішою і найгіршою аварією в ядерній історії людства.
- Витік радіації пофарбувала ліс, що знаходиться неподалік, в яскраво рудий колір. З тих пір йому дали назву «Рудий ліс»
- Близько 97% радіоактивних речовин залишилися в напівзруйнованому саркофазі ЧАЕС.
- Офіційні джерела стверджують, що потрібно буде до 100 років, перш ніж станція буде повністю списана.
Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф
В пам’ять про трагічні події, які відбулися на Чорнобильській АЕС у 1986 році, кожен рік 26 квітня відзначається День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах.
Всесвітній день зцілення
Всесвітній день зцілення відзначається щороку в останню суботу квітня о 10:00 за місцевим часом у всьому світі та відзначається у понад 80 країнах. Цей день зосереджений на особистому та глобальному здоров’ї та зціленні та має на меті об’єднати людей у всьому світі.
Всесвітній день пілотів
Всесвітній день пілотів відзначається 26 квітня. Вперше це свято відзначили у 2014 році і відтепер святкують кожен рік.
Всесвітній день ветеринара
Для вшанування всіх ветеринарів та їхньої надзвичайно потрібної роботи існує свято — Всесвітній день ветеринара, який відзначають щороку в останню суботу квітня.
Міжнародний день фламінго
26 квітня щороку відзначається Міжнародний день фламінго — це глобальна ініціатива, яка покликана звернути увагу на збереження фламінго, їхнього середовища існування та важливості водно-болотних угідь для всієї планети.
Міжнародний день лісових дитячих садків
Міжнародний день лісових дитячих садків відзначається щорічно 3 травня, підкреслюючи важливість природного середовища у вихованні дітей. Цей день об’єднує, так звані, лісові дитячі садки з понад 20 країн світу, сприяючи обміну досвідом та популяризації концепції навчання на відкритому повітрі.
День «Обніми друга»
Ще один привід обійняти свого друга – 26 квітня, коли в США відзначається День «Обійми друга».
День видимості лесбійок
День видимості лесбійок відзначається щорічно 26 квітня, ця подія створена для поширення обізнаності про лесбійок, їхню культуру та виклики, з якими вони стикаються. Цей день, що є частиною Тижня видимості лесбійок (24 по 30 квітня).
Міжнародний день варіння картоплі
26 квітня у східнослов’янських країнах, а також у Франції, Бельгії, Німеччині відзначають День варіння картоплі.
Всесвітній день диско-супу
Всесвітній день диско-супу – це незвичайна щорічна подія, яка об’єднує світову спільноту проти харчових відходів через радість кулінарії та музики. Ця яскрава подія, організована Молодіжною мережею Слоу Фуд є нагадуванням про надлишок їжі, що виробляється та викидається у світі, та підкреслює потенціал відновлених продуктів харчування.
Всесвітній день інтелектуальної власності
26 квітня відзначається Всесвітній день інтелектуальної власності. Саме цього дня майже 50 років тому почала діяти Конвенція, на основі якої засновано Всесвітню організацію інтелектуальної власності (WIPO).
Міжнародний день скульптури
Щорічно в останню суботу квітня квітня світ відзначає молоде творче свято – Міжнародний день скульптури. Подію започаткував Міжнародний центр скульптур у 2015 році.
День шкали Ріхтера
День шкали Ріхтера відзначається кожного року 26 квітня.
Міжнародний день Марконі
Міжнародний день Марконі — щорічна міжнародна подія, що відзначається в найближчу суботу до 25 квітня. Це день, коли світ згадує і вшановує Гульєльмо Марконі — піонера бездротового зв’язку, нобелівського лауреата та “батька радіо”.
Всесвітній день бурлеску
Всесвітній день бурлеску — це щорічне свято бурлеску, яке відзначається 26 квітня.
Міжнародний день тайцзі і цигуна
Кожного року останньої суботи квітня відзначається свято здорового способу життя – Міжнародний день тайцзі і цигуна.
Іменини 26 квітня
- Артемія, Клета, Марія, Марцеліна, Морена, Мажена, Василь, Іван, Нестор, Микола, Петро, Степан, Ян.
Талісманом людини, народженої 26 квітня, є олександрит. Відноситься до хризоберилів. Має блакитно-зелене забарвлення. Здавна олександрит називають каменем сильних та вольових людей.
Традиції, заборони і прикмети 26 квітня
26 квітня – Світла субота, заключний день великоднього тижня. Цього дня заведено відвідувати храм, де священнослужителі роздають артос – хліб, освячений у перший день Великодня, символ невидимої присутності Господа і вічного життя.
Православна церква України 26 квітня вшановує єпископа Василя Амасійського і праведної діви Глафіри.
Наші предки в народне свято 26 квітня починали сіяти квасолю і горох. Перед посівними роботами обходили поле з хрестом і молитвою, а також кропили землю святою водою. Нерідко на город запрошували священика, щоб він благословив посіви.
День вважається дуже вдалим для посіву бобових – посаджені рослини обов’язково вродяться. Для кращого врожаю українці під час посіву посипали грядки крихтами освяченої паски та шкаралупою великодніх яєць. Таке підживлення вважалося потужним оберегом від хвороб рослин.
У свято 26 березня вшановували перелітних птахів, насамперед – ластівок. Їх зустрічали з великою радістю, а зустріч із цією пташкою вважали вкрай щасливою прикметою. Якщо вона загніздилася біля хати, то там неодмінно буде щастя. Ластівкам залишали частування в саду, щоб птахи оселилися біля житла.
Жінки в це народне свято збирали в лісі медунку – лікарську рослину з їстівними частинами. Листя медунки вживали в їжу, а квітки і коріння засушували, розтирали в порошок і використовували для лікарських цілей.
Ще прикмети 26 квітня
- почули, як кує зозуля, — погода покращиться;
- вже ластівки прилетіли — чекайте на багатий урожай і тепло;
- теплий та сонячний день — до великого урожаю огірків;
- сніг випав — літо буде спекотним.
Що не можна робити 26 квітня:
- 26 квітня – невдала дата для риболовлі та подорожей.
- Не можна їсти страви з картоплі — до сварок у родині.
- Не варто одружуватися, свататися, вінчатися.
- Заборонено позичати друзям гроші.
26 квітня в історії
Визначні події
- 1514 — польський астроном Микола Копернік провів своє перше спостереження за Сатурном. На підставі цього і наступних спостережень він зробив висновок про геліоцентричний принцип побудови Сонячної системи
- 1840 — з друку вийшло перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка
- 1933 — в Німеччині створено Гестапо (таємну державну поліцію), сформовану на основі політичного і розвідувальних відділів прусської поліції.
- 1945 — Україна увійшла до складу ООН як член-засновник.
- 1956 — в СРСР розпочато масовий випуск автомобіля «Москвич-402»
- 1965 — у Києві вперше вийшла в етер радіостанція «Промінь».
- 1979 — у Брюховицькому лісі під Львовом було знайдено повішеного працівниками КГБ Володимира Івасюка.
- 1986 — о 1 год. 23 хв. за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства — вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС і сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.
- 1989 — під час мітингу пам’яті жертв Чорнобиля у Львові вперше замайоріли синьо-жовті прапори
- 1991 — Верховна Рада РФ прийняла закон «Про реабілітацію репресованих народів», в якому передбачалась територіальна реабілітація
- 1999 — Комп’ютерний вірус «Чорнобиль» ушкодив, за різними оцінками, до півмільйона комп’ютерів по всьому світі
Народилися 26 квітня
- 121 — Марк Аврелій, римський імператор з 161 року, належав до династії Антонінів; філософ-стоїк.
- 1564 — Вільям Шекспір, англійський драматург, актор і поет, хрещений цього дня (точна дата народження невідома).
- 1575 — Марія Медічі, королева Франції з 1600 року. З 1610 до 1617 року — регентка Франції.
- 1710 — Томас Рід, засновник шотландської школи філософії «здорового глузду»
- 1765 — Емма Гамільтон, кохана британського адмірала Гораціо Нельсона.
- 1836 — Марія Кречунєк «Чукутиха», видатна гуцульська співачка, також відома зі світлини Миколи Сеньковського «Стара гуцулка», що була відзначена премією «Гран-прі» на Міжнародній європейській фотовиставці в Парижі 1931 року.
- 1890 — Микола Зеров, український поет, літературознавець і перекладач.
- 1900 — Чарльз Френсіс Ріхтер, американський фізик і сейсмолог, розробив шкалу для оцінки сили землетрусів.
- 1968 — Олександр Оксанченко, український військовий льотчик, Герой України.
- 1970 — Меланія Трамп, словенсько-американська модель; 47-ма перша леді Сполучених Штатів.
- 1985 — Артем Федецький, український футболіст, захисник збірної України та ФК «Дніпро» (м. Дніпро).
Померли 26 квітня
Володимир Івасюк
- 1802 — Станіслав Строїнський, художник-монументаліст Галичини доби бароко та раннього класицизму.
- 1945 — Павло Скоропадський, український військовий і політичний діяч, гетьман України (1918)
- 1979 — Володимир Івасюк, композитор-виконавець, поет, герой України (дата згідно зі свідоцтвом про смерть)
Можливо, вам також буде цікаво: Церковний календар на травень 2025 року: коли Вознесіння Господнє